Speciál o systému Windows 8

Windows 8

 

[tab name=“Základní fakta“]Windows 8 jsou nejnovějším operačním systémem z dílny společnosti Microsoft uvolněný do prodeje 26. října 2012. Je označován za nejpokrokovější verzi od poloviny 90. let minulého století. Vyvolává též ovšem značné kontroverze, protože mění léta zažité zvyklosti v ovládání systému.

Windows 8 totiž přicházejí se zbrusu novým uživatelským prostředím Modern UI, které je optimalizované především pro dotykové ovládání na zařízeních jako jsou tablety hardwarově kompatibilní s osobními počítači, konvertibilní přenosné počítače a stolní all-in-one počítače s dotykovým displejem. Modern UI lze ale samozřejmě ovládat i klasicky myší a klávesnicí.

Kromě nového prostředí optimalizovaného pro dotykové ovládání zůstalo zachováno i klasické tzv. desktopové prostředí s klasickými okny navržené pro ovládání myší a klávesnicí. Doznalo však několika změn kvůli propojení s Modern UI. Nejdiskutovanější změnou je odstranění tlačítka Start z hlavního panelu, které nahrazuje domovská obrazovka Start v prostředí Modern UI.

Klasické desktopové prostředí doznalo ovšem i designových změn. Rozhraní Aero Glass známé z Windows Vista a Windows 7 odešlo do výslužby. Windows 8 přinášejí graficky jednodušší a kontrastnější vzhled uživatelského rozhraní bez zbytečných efektů jako je poloprůhlednost oken nebo vrhání stínů.

Během prvního víkendu od uvedení na trh se prodaly čtyři miliony upgrade licencí pro přechod z Windows XP, Windows Vista či Windows 7 na nová Windows 8. Za první měsíc pak Microsoft hlásil 40 milionů prodaných licencí. Šušká se ale, že jeho vlastní očekávání tím nový systém Windows 8 nenaplnil.

[/tab]

[tab name=“Nové prostředí“]Nové prostředí[/tab]
[tab name=“Nové funkce“]Nové funkce[/tab]
[tab name=“Požadavky“]Požadavky[/tab]
[tab name=“Upgrade“]Přechod na Windows 8[/tab]

[end_tabset]

 

Články věnované Windows 8:

Pro odběr všech článků speciálně o Windows 8 můžete použít tento RSS kanál.

SPECIALYWINDOWS8

Napsat komentář