Speciál o systému Windows 8

Windows 8

 

Windows 8 jsou nejnovějším operačním systémem z dílny společnosti Microsoft uvolněný do prodeje 26. října 2012. Je označován za nejpokrokovější verzi od poloviny 90. let minulého století. Vyvolává též ovšem značné kontroverze, protože mění léta zažité zvyklosti v ovládání systému.

Windows 8 totiž přicházejí se zbrusu novým uživatelským prostředím Modern UI, které je optimalizované především pro dotykové ovládání na zařízeních jako jsou tablety hardwarově kompatibilní s osobními počítači, konvertibilní přenosné počítače a stolní all-in-one počítače s dotykovým displejem. Modern UI lze ale samozřejmě ovládat i klasicky myší a klávesnicí.

Kromě nového prostředí optimalizovaného pro dotykové ovládání zůstalo zachováno i klasické tzv. desktopové prostředí s klasickými okny navržené pro ovládání myší a klávesnicí. Doznalo však několika změn kvůli propojení s Modern UI. Nejdiskutovanější změnou je odstranění tlačítka Start z hlavního panelu, které nahrazuje domovská obrazovka Start v prostředí Modern UI.

Klasické desktopové prostředí doznalo ovšem i designových změn. Rozhraní Aero Glass známé z Windows Vista a Windows 7 odešlo do výslužby. Windows 8 přinášejí graficky jednodušší a kontrastnější vzhled uživatelského rozhraní bez zbytečných efektů jako je poloprůhlednost oken nebo vrhání stínů.

Během prvního víkendu od uvedení na trh se prodaly čtyři miliony upgrade licencí pro přechod z Windows XP, Windows Vista či Windows 7 na nová Windows 8. Za první měsíc pak Microsoft hlásil 40 milionů prodaných licencí. Šušká se ale, že jeho vlastní očekávání tím nový systém Windows 8 nenaplnil.

Nové prostředí

Nové funkce

Požadavky

Přechod na Windows 8

 

Články věnované Windows 8:

Pro odběr všech článků speciálně o Windows 8 můžete použít tento RSS kanál.

Internet Explorer 10: prohlížeč se dvěma tvářemi (publikováno dne 05. 02. 2013 v 05:14):

Logo - Internet Explorer (MSIE)S Windows 8 přišel i nový webový prohlížeč Internet Explorer 10. S jakými novinkami přichází kromě nové varianty optimalizované pro dotykové ovládání? A pro které starší systémy bude k dispozici? Na tyto otázky naleznete odpověď v mém článku, který publikoval Interval.cz.

Zobrazit celý článek
Čas pro výhodný upgrade na Windows 8 se krátí (publikováno dne 25. 01. 2013 v 20:33):

Logo - Windows 8Kdo zvažuje přechod na Windows 8, má již jen několik posledních dnů na cenově výhodný upgrade z Windows XP, Windows Vista a Windows 7. Již příští čtvrtek, tedy 31. ledna 2013, končí akce, v jejímž rámci Microsoft nabízí upgrade na Windows 8 Pro uživatelům tří výše zmíněných systémů za 29,99 €. Ve stejný den lze také naposledy zakoupit počítač dodaný s Windows 7 s nárokem na přechod na Windows 8 za 14,99 €.

Zobrazit celý článek
Za měsíc se prodalo 40 milionů licencí Windows 8 (publikováno dne 27. 11. 2012 v 03:20):

Logo - Windows 8Microsoft ukončil informační embargo a oficiálně oznámil, že od uvedení Windows 8 na maloobchodní trh dne 26. října 2012 prodal již více než 40 milionů licencí tohoto systému. Uvedla to Tami Reller, finanční ředitelka Microsoftu, která nyní spoluřídí divizi mající platformu Windows na starost.

Zobrazit celý článek
Surface Pro se bude prodávat od 899 dolarů (publikováno dne 21. 11. 2012 v 20:38):

Logo - Surface ProPo ARM tabletu Surface s Windows RT, jehož prodejnost Microsoft stále úzkostlivě tají, přijde v lednu na trh x86/x64 tablet Surface Pro s plnohodnotnými Windows 8, jehož cena byla konečně odhalena. Bohužel se naplnila černá očekávání její výše. Verze tabletu s úložištěm o kapacitě 64 GB vyjde na 899 dolarů. Verze s úložištěm o dvojnásobné kapacitě pak bude ještě o sto dolarů dražší.

Zobrazit celý článek
Přichází vystřízlivění z Windows 8? Microsoft opouští Steve Sinofsky (publikováno dne 13. 11. 2012 v 22:05):

Logo - MicrosoftNečekaná zpráva přišla z redmondské centrály společnosti Microsoft. Viceprezident firmy Steve Sinofsky, který měl dosud na starost operační systémy Windows, rezignoval na svou funkci. Stalo se tak tři týdny od uvedení nových Windows 8 na trh.

Zobrazit celý článek
Xbox Music čelí kritice: přehrávač je příliš jednoduchý (publikováno dne 09. 11. 2012 v 18:10):

Logo - XboxMicrosoft integroval službu Xbox Music do aplikace Music pro prostředí Metro (formálně dnes nazývané Modern UI) ve Windows 8 a Windows RT. A to je podle ohlasů nespokojených uživatelů nové služby v současnosti nejpalčivější problém služby samotné. K ní se totiž jinak přistupovat nedá, ale aplikace Music má k vyspělému hudebnímu přehrávači daleko.

Zobrazit celý článek
Windows 8 jsou bezpečnější než Windows 7 (publikováno dne 09. 11. 2012 v 18:03):

Logo - Windows 8Společnost BitDefender, tvůrce antivirového softwaru, provedla test zabezpečení Windows 8, při kterém zjistila, že nový systém za velkého přispění integrovaného antiviru Windows Defender (což je přejmenovaný a upravený Microsoft Security Essentials) odolá 85 procentům letos nejvíce se šířícího malwaru. Kde selže Windows Defender, zaskakuje User Accounts Control (UAC).

Zobrazit celý článek
Intel: ultrabooky nabídnou hlasové a pohybové ovládání (publikováno dne 08. 11. 2012 v 22:26):

Logo - ultrabookyIntel připomíná první narozeniny konceptu ultrabooků, které připadly na 9. listopadu 2012. Ultrabooky se i za ten první rok svého výskytu na trhu výrazně posunuly kupředu. Nové modely staví na modernějších procesorech Intel Core třetí generace. Především se ale s příchodem Windows 8 objevily konvertibilní ultrabooky s dotykovým displejem, které lze používat i jako tablet plně kompatibilní se softwarem a hardwarem pro klasické počítače.

Zobrazit celý článek
Windows 8: čtyři miliony prodaných upgrade licencí za tři dny, ale také nový spor na krku (publikováno dne 01. 11. 2012 v 17:48):

Logo - Windows 8Steve Ballmer, svérázný šéf společnosti Microsoft, na konferenci Build 2012 využil příležitosti pochlubit se prvními prodejními úspěchy nového systému Windows 8. Za první tři dny od spuštění prodeje na maloobchodním trhu byly prodány čtyři miliony upgrade licencí pro přechod z Windows XP, Windows Vista nebo Windows 7.

Zobrazit celý článek
Windows Store má hodně daleko k 100 000 aplikací, přijdou akční hry? (publikováno dne 28. 10. 2012 v 23:46):

Logo - Windows StoreČeští zákazníci ve Windows Store naleznou přes čtyři tisíce aplikací pro Windows 8 a Windows RT krátce poté, co oba nové systémy byly oficiálně uvedeny na trh. České aplikace ovšem tvoří jen malý zlomek. Lokální pobočka Microsoftu jako příklad uvedla 17 aplikací, přičemž převážně nejde o nic zajímavého.

Zobrazit celý článek
Windows 8 za hubičku? To ne, ale za pár stokorun ano (publikováno dne 28. 10. 2012 v 16:44):

Logo - Windows 8Microsoft hodně stojí o to, aby si systém Windows 8 rychle vydobyl silné tržní postavení. Tentokrát nespoléhá jen na tradiční OEM kanál (tedy postupné rozšiřování s prodejem nových počítačů) a masivní reklamní kampaň. Uživatelům Windows XP, Windows Vista a Windows 7 nabízí neobvykle výhodnou možnost přejít na nejvyšší maloobchodně dostupnou edici Windows 8 Pro za atraktivní cenu.

Zobrazit celý článek
Windows Media Center pro Windows 8 do konce ledna 2013 zdarma (publikováno dne 27. 10. 2012 v 06:20):

Logo - Windows Media Center / WMCKvůli snižování nákladů za licence pro technologie třetích stran Microsoft z Windows 8 vedle podpory přehrávání filmů na DVD odstranil i oceňovanou aplikaci Windows Media Center, která slouží především pro obsluhu TV tuneru. Tedy sledování televizního vysílání a jeho nahrávání. Aplikaci si uživatelé Windows 8 Pro mohou koupit samostatně za 10 dolarů.

Zobrazit celý článek
Microsoft vydal Skype 6, přišla i verze pro Metro (publikováno dne 25. 10. 2012 v 22:10):

Logo - SkypeMicrosoft uvolnil nový Skype 6. Jedná se o první významnou aktualizaci, které se klient populární komunikační služby dočkává poté, co ji loni koupil Microsoft. Skype 6 podporuje Windows XP a vyšší nebo OS X 10.5.8 a vyšší. Jaké novinky přináší? K podpoře textové komunikace přes Facebook Chat se přidává i podpora textové komunikace v rámci někdejší sítě Windows Live Messenger, dnes už jen Messenger.

Zobrazit celý článek
Windows 8 byla uvedena do prodeje, Microsoft vykročil vstříc svému osudu (publikováno dne 25. 10. 2012 v 06:27):

Logo - Windows 8Microsoft uvedl na maloobchodní trh operační systém Windows 8. Nástupce mimořádně úspěšných Windows 7 je pro Microsoft klíčovým produktem, protože kolem něj vybudoval svou novou firemní strategii. Pokud Windows 8 na trhu neuspějí, má Microsoft velký problém. I proto je ochoten investovat do reklamní kampaně přes 1,8 miliardy dolarů.

Zobrazit celý článek
Kingston představil flash disk certifikovaný pro Windows To Go (publikováno dne 24. 10. 2012 v 19:55):

Logo - KingstonS Windows 8 v jejich nejvyšší edici Enterprise, která je určena pro multilicenční zákazníky (tedy například firmy nebo úřady), přichází i nová funkce Windows To Go umožňující přenést systém i se všemi daty na přenosné médium a z něj jej spustit na kompatibilním počítači. Kingston se pochlubil flash diskem, který je pro novou technologii certifikovaný.

Zobrazit celý článek
Flash disky jsou stále nebezpečnější, Windows 8 obranu nezlepšují (publikováno dne 19. 10. 2012 v 07:21):

Logo - Windows 8Podle společnosti ESET už pět měsíců v řadě vévodí žebříčku nejrozšířenějších resp. nejčastěji detekovaným záškodnických programů zástupci skupiny INF/Autorun. Podle čerstvých statistik za září 2012 byl podíl této skupiny mezi rozpoznanými hrozbami 4,87 procenta. V průměru tedy takřka každá pátá nalezená počítačová infekce představovala zástupce INF/Autorun.

Zobrazit celý článek
Samsung bude hybridní počítače s Windows 8 prodávat od 650 dolarů (publikováno dne 17. 10. 2012 v 15:28):

Logo - SamsungSamsung s tablety se systémem Android zatím velkou díru do světa neudělal a Apple, výrobce v současnosti nejúspěšnějších tabletů iPad, z nich těžkou hlavu mít rozhodně nemusí. Korejský výrobce elektroniky však nyní sází také na Windows 8, se kterými bude mj. dodávat produkty modelové řady Smart PC.

Zobrazit celý článek
Amazon: Windows 8 v čele žebříčku nejžádanějšího softwaru (publikováno dne 17. 10. 2012 v 14:54):

Logo - Windows 8Windows 8 ještě nebyla uvedena na trh a už mají první výraznější úspěch, co se týče poptávky zákazníků. Známý e-shop Amazon začal přijímat předběžné objednávky na nový systém od Microsoftu, který se díky tomu ještě před zahájením prodeje dostal na první místo žebříčku aktuálně nejprodávanějšího softwaru, který Amazon.com nabízí. Zákazníci mají zájem o upgrade na Windows 8 Pro.

Zobrazit celý článek
Na Xbox 360 míří aktualizace přinášející Internet Explorer či Xbox SmartGlass (publikováno dne 16. 10. 2012 v 22:37):

Logo - Xbox 360Microsoft dnes začal s distribucí aktualizace firmwaru herní konzole Xbox 360. Postupně se nabídne k instalaci všem majitelům této herní konzole, kteří ji mají připojenou k Internetu. Přináší řadu klíčových novinek, které Xbox 360 výrazně občerstvují. Co nového tedy aktualizace přináší?

Zobrazit celý článek
Microsoft spustil Xbox Music, v České republice služba zatím není dostupná (publikováno dne 16. 10. 2012 v 20:01):

Logo - XboxS novou aktualizací firmwaru pro konzoli Xbox 360 jejím uživatelům v 22 zemích Microsoft zpřístupnil očekávanou hudební službu Xbox Music. V České republice služba prozatím spuštěna nebyla, ale má se v následujících měsících dál rozšiřovat, takže třeba se dočkají i tuzemští uživatelé. O co zatím přicházejí?

Zobrazit celý článek
Dell XPS 12: ultrabook a tablet s Windows 8 v jednom (publikováno dne 15. 10. 2012 v 23:43):

Logo - DellDell, někdejší jednička mezi výrobci počítačů, uvádí nové modely s Windows 8. Je mezi nimi i hybridní zařízení Dell XPS 12. Jedná se o ultrabook s dotykovým displejem, který je osazen do rámu, v němž lze displej přetočit. Po zaklopení víka ultrabooku je z něj rázem tablet. Pokud vám konstrukce není jasná, podívejte se na obrázek níže. Vydá za tisíc slov.

Zobrazit celý článek
Microsoft odtajnil ceny Windows 8 a ukázal jejich balení (publikováno dne 15. 10. 2012 v 22:31):

Logo - Windows 8Microsoft zveřejnil ceny nového operačního systému Windows 8. Základní edice se bude na domovském americkém trhu prodávat za 99,99 USD. Vyšší edice Windows 8 Pro pak za 139,99 USD. Pro přechod ze základních Windows 8 na Windows 8 Pro bude nutné zakoupit Windows 8 Pro Pack, který za 69,99 USD nabídne i nově samostatně prodávanou aplikaci Windows Media Center.

Zobrazit celý článek
Microsoft hodlá Windows 8 podpořit kampaní až za téměř dvě miliardy dolarů (publikováno dne 15. 10. 2012 v 14:56):

Logo - Windows 8Microsoft chce s Windows 8 navzdory kontroverzním změnám v systému uspět a neponechává proto nic náhodě. Uživatelům Windows XP, Windows Vista a Windows 7 do konce ledna 2013 bude nabízet cenově výhodný upgrade z libovolné edice na Windows 8 Pro. Systém též hodlá podpořit masivní reklamní kampaní. Přiznává, že jej vyjde na více než miliardu dolarů. Podle firem z oboru marketingu však Microsoft ve skutečnosti zaplatí 1,5 až 1,8 miliardy dolarů.

Zobrazit celý článek
100 000 aplikací ve Windows Store do 90 dnů od uvedení Windows 8? (publikováno dne 14. 10. 2012 v 19:23):

Logo - Windows 8Windows 8 s prostředím Metro se na tabletech jeví dobře, ale mohou pohořet, pokud nebude v nabídce Windows Store dostatek kvalitních a zajímavých touch-friendly aplikací. Totéž platí o novém systému Windows RT, byť o něj není mezi výrobci tabletů takový zájem. V nabídce Windows Store, několik dnů před uvedením Windows 8 na trh, jsou celkově přibližně tři tisícovky aplikací. Po třech měsících od uvedení Windows 8 na trh jich tam prý ale bude sto tisíc!

Zobrazit celý článek
Microsoft prý může zlikvidovat dosavadní spolupráci s výrobci počítačů (publikováno dne 13. 10. 2012 v 22:22):

Logo - MicrosoftJ. T. Wang, nynější šéf výrobce počítačů Acer, vyjádřil znepokojení nad posledními kroky Microsoftu a jeho směřování na cestu, po které se vydal Apple. Tedy výroba jak systémů, tak zařízení. Acer v tomto ohledu kritizoval Microsoft už krátce po představení tabletů Surface s Windows 8 a Windows RT, ze kterých byli jeho dosavadní partneři z řad výrobců počítačů stejně překvapeni jako široká veřejnost.

Zobrazit celý článek
Alza.cz dodá MS Windows nebo MS Office do pěti minut od zaplacení (publikováno dne 11. 10. 2012 v 18:22):

Logo - Alza.czČeský e-shop Alza.cz se stal teprve čtvrtým prodejcem na světě, který uzavřel spolupráci se společností Microsoft při elektronické distribuci jejích softwarových produktů. V praxi to znamená, že nyní lze na Alza.cz objednávat např. MS Windows nebo MS Office s doručením objednaného zboží elektronicky již do pěti minut od zaplacení, což třeba při platbě kartou přes Internet může být opravdu hodně rychle.

Zobrazit celý článek
Windows 8 a Metro na tabletu: Nastal čas zahodit přerostlé smartphony? (publikováno dne 11. 10. 2012 v 14:32):

Logo - Metro (Windows 8)Měl jsem možnost vyzkoušet si s předstihem jeden z modelů nové generace x86/x64 tabletů s Windows 8. Nové uživatelské prostředí Metro tabletům sluší, ovšem předinstalované aplikace ho zrovna vzorně nereprezentují. Jak si tedy Windows 8 s prostředím známým jako Metro na tabletech vedou? Na tuto otázku odpovídá můj článek, který dnes publikovala Lupa.cz.

Zobrazit celý článek
Microsoft vylepšil Windows 8 ještě před uvedením na trh (publikováno dne 10. 10. 2012 v 19:24):

Logo - Windows 8Windows 8 mají být od srpna hotovým systémem, ale kvalita odvedené práce asi nebude tak valná, když ještě před uvedením na trh Microsoft vydal gigantickou aktualizaci, která by klidně mohla být prvním servisním balíčkem. Aktualizace o objemu 170 MB se již šíří přes Windows Update a automaticky se nainstaluje všem uživatelům, kteří si systém pořídí po jeho uvedení na maloobchodní trh 26. října 2012.

Zobrazit celý článek
Angry Birds a Star Wars v jediné hře již 8. listopadu 2012 i pro Windows 8 (publikováno dne 09. 10. 2012 v 16:02):

Logo - Angry BirdsSpolečnost Rovio oznámila, že chystá další hru z populární série Angry Birds. Nový titul zřejmě nejvíce potěší fanoušky herní série, kteří zároveň zbožňují kultovní sci-fi ságu Star Wars. Právě motivy a příběh ze dvou filmových trilogií si nový díl Angry Birds má vypůjčit. Více podstatných informací zatím o hře není známo, ale tvůrci slibují, že osvědčený herní koncept zůstane zachován.

Zobrazit celý článek
Microsoft s Windows 8 rovnou uvede i tablety Surface (publikováno dne 06. 10. 2012 v 04:03):

Logo - Windows 8Pro Microsoft bude 26. říjen 2012 hodně hektickým dnem. Spolu s oficiálním uvedením systému Windows 8 na trh se chystá detailněji představit již dříve avizované tablety Surface, které bude prodávat pod vlastní značkou. K mání budou dva modely. Jeden tablet bude postaven na klasické x86/x64 architektuře, takže jej Microsoft vybaví plnohodnotným systémem Windows 8.

Zobrazit celý článek
Vyzkoušejte si Firefox pro prostředí Metro z Windows 8 (publikováno dne 05. 10. 2012 v 16:08):

Logo - Metro (Windows 8)Preview verze webového prohlížeče Mozilla Firefox připraveného pro nový systém Windows 8 a jeho nové uživatelské prostředí Metro se měla objevit již v září. Nakonec s menším zpožděním přichází nyní na počátku října, tedy jen několik dnů před uvedením systému na trh. Zároveň s ním přijde i první vlna x86/x64 tabletů sázejících právě na nové prostředí Metro navržené s ohledem na dotykové ovládání prsty.

Zobrazit celý článek
Intel: tablety s Windows 8 brzy nabídne nejméně devět výrobců (publikováno dne 02. 10. 2012 v 16:16):

Intel oznámil, že do první vlny x86/x64 tabletů s Windows 8 a jeho procesory z řad Intel Core, Intel Core vPro a Intel Atom přispěje celkem devět výrobců. Půjde prý o společnosti Acer, Asus, Dell, Fujitsu, Hewlett-Packard, Lenovo, LG, Samsung a ZTE. To je dobrá zpráva i pro Microsoft, protože výrobce Windows 8 očividně zaujala.

Zobrazit celý článek
Seznámení s Windows 8 (1. díl): uživatelské rozhraní (publikováno dne 01. 10. 2012 v 19:15):

Na webu PC-HELP.cz dnes vyšel můj článek Seznámení s Windows 8 (1. díl): uživatelské rozhraní otevírající seriál blíže představující novinky a změny, které se objevují v novém operačním systému Windows 8. Úvodní díl je věnován novému prostředí Metro, jeho provázání s klasickým desktopovým prostředím a v něm provedeným změnám.

Zobrazit celý článek
Metro ve Windows 8 přinese prohlížečovou revoluci (publikováno dne 14. 09. 2012 v 14:11):

Brzy vyjdou Windows 8 s novým uživatelským prostředím Metro. Tvůrci prohlížečů jeho podporu spojují s omezováním podpory plug-inů ve jménu přechodu na otevřené technologie a webové standardy. Je to počátek nové éry? Obrázek si můžete udělat sami po přečtení mého článku, který publikoval Interval.cz.

Zobrazit celý článek
Safari pro Windows balí kufry a do války prohlížečů znovu vstupuje Brusel (publikováno dne 10. 09. 2012 v 19:04):

Do hry kolem webových prohlížečů se opět vložil Brusel, který rozjel hned dvě nová tažení proti Microsoftu. Aktuálním tématem se znovu stala ballot screen. Po letech kritiky z ní vypadlo Safari. Proč? A čím se měl Microsoft provinit tentokrát? Odpovědi nabízí můj článek, který dnes vyšel na Lupě.

Zobrazit celý článek
Ballot screen dorazila i do Windows 8 (publikováno dne 09. 09. 2012 v 18:44):

Přestože Windows 8 ještě nejsou oficiálně dostupná na maloobchodním trhu (na něm se objeví 26. října 2012), tak své první uživatele jejich ostrá verze má. Ti z Evropské unie a některých dalších států již mohli vidět ballot screen. Microsoft totiž i pro Windows 8 vypustil přes Windows Update „aktualizaci“. s níž ballot screen přichází.

Zobrazit celý článek
Opera přinese podporu multidotykového ovládání pro Windows 8 a Windows 7 (publikováno dne 04. 09. 2012 v 22:12):

Chystaná Opera 12.50, která vzniká pod kódovým označením Marlin, ve své vývojové verzi přináší přímou podporu multidotykového ovládání. Týká se  jak ovládání samotného prohlížeče, tak webových stránek. Webové stránky lze v aktuální vývojové verzi jednoduše jen pomocí tažení prstem na dotykovém displeji jednoduše posouvat a prsty je možné také jejich vybranou část zvětšit.

Zobrazit celý článek
Windows 8 nebudou podporovat miniaplikace, alternativ bohužel ubylo (publikováno dne 11. 08. 2012 v 13:05):

Finální verze operačního systému Windows 8 uvolněná do výroby skutečně neobsahuje podporu tzv. miniaplikací na ploše. Lupě to potvrdil důvěryhodný a s plány Microsoftu dobře obeznámený zdroj. Alternativních řešení přitom právě kvůli jejich podpoře ve Windows Vista Windows 7 ubylo.

Zobrazit celý článek
Metro ve Windows 8, Windows Phone a Windows RT nebude Metrem (publikováno dne 04. 08. 2012 v 05:36):

Logo - Metro (Windows 8)Microsoft má nepříjemný problém. Německé společnosti Metro AG, která vlastní ochranou značku Metro, se nelíbí shodný název nového uživatelského rozhraní ve Windows 8 a Windows RT. Zajímavé je, že své právníky německá firma pustila ze řetězu až nyní, přestože Microsoft název Metro použil již pro uživatelské rozhraní svého systému Windows Phone.

Zobrazit celý článek
Windows 8 jsou dokončena, pro uživatele předešlých verzí systému budou levná (publikováno dne 01. 08. 2012 v 22:38):

Microsoft oznámil, že dokončil svůj nový operační systém Windows 8, který tak již byl uvolněn do výroby. Prodávat se začne 26. října 2012, což platí i pro český trh. K dispozici bude celkem ve třech edicích, přičemž každá pak v 32bitové i 64bitové variantě. Na maloobchodní trh dorazí dvě edice: základní levnější Windows 8 a dražší Windows 8 Pro určená firmám nebo náročnějším uživatelům.

Zobrazit celý článek
Microsoft představil klávesnice a myši k Windows 8 (publikováno dne 01. 08. 2012 v 16:43):

Microsoft představil dvě nové řady periférií navržených pro Windows 8. Poodhalil dvě myši podporující dotyková gesta z nového systému a prezentoval i klávesnici vhodnou k tabletům s Windows 8. Více o nových zařízeních v mém článku na serveru ChannelWorld.cz nebo v původní tiskové zprávě.

Zobrazit celý článek
Z Valve: Steam pro Linux potvrzen, herní konzole dementována a Windows 8 jsou prý katastrofou (publikováno dne 26. 07. 2012 v 15:43):

Společnost Valve oficiálně potvrdila, že její herní distribuční platforma Steam bude podporovat Linux. Zprávy tohoto znění se objevily již v nedávné minulosti, ovšem vždy byly zprostředkované a samotná společnost Valve žádné oficiální informace neposkytla, takže se spekulovalo, jestli nejde o novinářskou kachnu.

Zobrazit celý článek
Intel slibuje dvě desítky tabletů s Windows 8 již tento podzim, další přijdou s Windows RT (publikováno dne 19. 07. 2012 v 01:42):

Oznámeno již bylo mnoho tabletů s Windows 8. Řada výrobců k jejich prezentaci využila veletrh Computex 2012. Podle společnosti Intel, která zatím pro všechny představené tablety s Windows 8 bude dodávat procesory, se ještě na podzim na trhu objeví dvě desítky tabletů s Windows 8.

Zobrazit celý článek
Windows 8 Release Preview už nezamrzají při přehrávání multimediálního obsahu (publikováno dne 12. 07. 2012 v 23:15):

Microsoft našel a opravil chybu ve Windows 8 Release Preview, které testerům notně ztrpčovala život. Způsobovala totiž nenadále zamrznutí systému při přehrávání multimediálního obsahu nebo využívání komunikačních programů. Jediným řešením vzniklé situace byl restart počítače.

Zobrazit celý článek
Microsoft koupil výrobce obřích dotykových displejů (publikováno dne 10. 07. 2012 v 13:11):

Microsoft na svém celosvětovém setkání s partnery, které se uskutečnilo tentokrát v Kanadě, potvrdil akvizici firmy Perceptive Pixel (PPI). Ta se zabývá výrobou velkých dotykových displejů. Firma se stane součástí Microsoftu, konkrétně bude spadat pod divizi, která má na starost MS Office.

Zobrazit celý článek
Windows 8 vyjdou v říjnu, potvrdil Microsoft (publikováno dne 10. 07. 2012 v 01:40):

Optimisté se se záříjovým termínem příchodu Windows 8 na maloobchodní trh zmýlili. Systém dle převažujícího očekávání vyjde letos v říjnu. Přesně tři roky po uvedení Windows 7. Na Microsoft Worldwide Partner Conference to řekla Tami Reller, vrchní šéfka marketingu a finanční ředitelka Microsoftu.

Zobrazit celý článek
Windows 8 za 39,99 USD pro jejich testery nebo uživatele Windows 7 (publikováno dne 08. 07. 2012 v 11:55):

Microsoft potvrdil, že lidé, kteří se podílejí na testování Windows 8 Release Preview, budou odměněni nabídkou pořídit si licenci k ostré verzi systému za zvýhodněnou cenu. Ta má činit 39,99 USD, tedy zhruba 810 Kč při aktuálním kurzu. Po uvedení Windows 8 na trh budou testeři dotázání, jestli chtějí zakoupit ostrou verzi.

Zobrazit celý článek
Hewlett-Packard se zaměří jen na tablety s Windows 8, ARM tablety s Windows RT nechystá (publikováno dne 07. 07. 2012 v 17:26):

Společnost Hewlett-Packard byla mezi prvními výrobci hardwaru, kteří deklarovali plán uvést vlastní tablety s Windows 8. Tablety s Windows RT ale od zmíněné firmy neočekávejte. Podle čerstvých zpráv firma nemá v plánu pouštět se do výroby tabletů založených na ARM architektuře.

Zobrazit celý článek
Bill Gates: tablety Surface jsou správnou cestou, Apple bude muset reagovat (publikováno dne 06. 07. 2012 v 17:17):

Bill Gates si odskočil od svých chválihodných filantropických aktivit a v americké talk-show si s novinářem Charliem Rosem povídal o tabletech Surface, které Microsoft nedávno představil. Zakladatel Microsoftu snil o tabletech tohoto typu ještě v dobách, kdy byly k vidění jen na televizních obrazovkách v sci-fi seriálu Star Trek.

Zobrazit celý článek
Symantec nastínil své novinky pro Windows 8 (publikováno dne 06. 07. 2012 v 16:23):

Symantec deklaroval, že jeho produkty budou kompatibilní s Windows 8 a zároveň se pochlubil, na čem zrovna pracuje. Bezpečnostní produkty dodávané pod značkou Norton mají nabízet možnost ovládání přes dotykové uživatelské rozhraní Norton Studio. Níže naleznete screenshot, který ale Symantec novinářům dodal v hodně mizerné kvalitě.

Zobrazit celý článek
nVidia již má certifikované ovladače pro Windows 8 ke svým grafikám (publikováno dne 02. 07. 2012 v 03:30):

Testujete Windows 8 na stolním počítači s grafickou značky nVidia? Pak si můžete nainstalovat oficiální ovladače ve verzi 302.82 nově s WHQL certifikací. K dispozici jsou pro 32bitovou variantu systému i pro 64bitovou variantu systému Windows 8 v třetí a poslední testovací verzi Release Preview.

Zobrazit celý článek
Analytici: Windows 8 jsou počátkem konce éry Windows NT (publikováno dne 02. 07. 2012 v 02:52):

Ve Windows 8 se snoubí výhody léty prověřené platformy Windows NT s novou platformou Windows RT, podle které se také jmenuje systém určený pro zařízení s ARM architekturou. Analytici ze společnosti Gartner věští, že Windows 8 jsou počátkem koncem éry Windows NT a začátkem éry Windows RT.

Zobrazit celý článek
Windows 8 budou podporovat upgrade i z Windows XP (publikováno dne 01. 07. 2012 v 02:15):

Pro pořádek: tentokrát není řeč o pořízení levnější licence pro upgrade z dřívější verze, ale o možnosti instalace Windows 8 při upgradu na tento systém. Podle uniklých informací, které Microsoft nepotvrdil ani nevyvrátil, by měl být možný upgrade i z Windows XP a to při zachování uložených souborů a nainstalovaných aplikací. Platí to pro Windows XP s třetím servisním balíčkem.

Zobrazit celý článek
Microsoft se vymlouvá, že prý tlačítko Start uživatelé přestali používat, takže proto jej z Windows 8 odstranil (publikováno dne 30. 06. 2012 v 17:40):

Microsoft vysvětlil, proč ve Windows 8 již nepočítá s tlačítkem Start. Uživatelé jej prý jednoduše přestali během let používat. Chaitanya Sareen na workshopu k Windows 8 připomněl, že koncept tlačítka Start pochází již z dob Windows 95 a je tedy hodně vousatý. Uživatelé si prý zvykli na připínání aplikací na hlavní panel ve Windows 7, případně používají zástupce na ploše.

Zobrazit celý článek
Tablety Surface jen s podporou Wi-Fi? Žádný 3G nebo LTE modem? (publikováno dne 30. 06. 2012 v 17:22):

Microsoft minulý týden mile překvapil představením high-endových tabletů Surface s Windows 8 a Windows RT. Následně se vynořující informace už však tak milé nejsou. Již jsem psal, že ceny nebudou zrovna nízké. Podle neoficiálních informací by tablet s Windows 8 měl stát 799 dolarů a tablet s Windows RT pak 599 dolarů. Microsoft tyto ceny nepotvrdil, ale zprávy o nich přicházejí z více na sobě nezávislých zdrojů.

Zobrazit celý článek
Surface? Podle viceprezidenta Aceru nemůže Microsoft proti Applu uspět (publikováno dne 26. 06. 2012 v 01:04):

Ve společnosti Acer, která je čtvrtým největším výrobcem počítačů na světě, zřejmě zavládla menší panika, když Microsoft představil vlastní tablety Surface s Windows 8 a Windows RT. Je to cítit z vyjádření jeho viceprezidenta Olivera Ahrense, který se rozpovídal pro agenturu Reuters.

Zobrazit celý článek
Windows Store nabízí první české aplikace pro Metro z Windows 8 (publikováno dne 23. 06. 2012 v 19:01):

Tuzemská pobočka společnosti Microsoft se pochlubila, že ještě před uvedením operačního systému Windows 8 na trh jsou již k dispozici první české aplikace pro nové prostředí Metro, které právě Windows 8 nebo od nich odvozená Windows RT nabízejí jako jednu z novinek.

Zobrazit celý článek
Microsoft Surface: kdo tablety vyrobí, jaká bude jejich cena a jak se je podařilo do poslední chvíle držet v tajnosti? (publikováno dne 23. 06. 2012 v 03:49):

Událostí tohoto týdne na IT scéně je bezpochyby představení tabletů Microsoft Surface se systémy Windows 8 a Windows RT. Po pondělní tiskové konferenci však zůstalo mnoho nezodpovězených otázek a zahraniční odborné zdroje se předhánějí v tom, kdo ze svých zdrojů vytáhne nejvíce informací, byť zcela neoficiálních.

Zobrazit celý článek
Windows Phone 8 slibují více špičkových her a širší nabídku aplikací (publikováno dne 21. 06. 2012 v 14:35):

Microsoft potvrdil již dříve rozšířenou informaci, že pro Windows Phone je momentálně k dispozici přes 100 000 aplikací a her. Denně prý přibývají dvě stovky nových titulů. S příchodem Windows Phone 8 by se nabídka aplikací měla výrazně rozšířit a přibudou zřejmě i mnohem atraktivnější hry.

Zobrazit celý článek
Windows Phone 8: rezolutní odpověď pro všechny kritiky a pochybovače (publikováno dne 21. 06. 2012 v 14:23):

Microsoft dle očekávání na úterní tiskové konferenci představil nový mobilní operační systém Windows Phone 8 s kódovým označením Apollo. Microsoft se nejdříve pochlubil, že 7 z 9 nejlépe hodnocených telefonů z nabídky e-shopu Amazon využívá právě jeho systém. To je ale asi tak vše, čím se Windows Phone 7 a Windows Phone 7.5 mohou chlubit.

Zobrazit celý článek
Windows 8 budou hotová v srpnu 2012, dochází ještě k úpravám vzhledu (publikováno dne 21. 06. 2012 v 02:06):

Windows 8 by mohla být uvolněna do výroby během srpna 2012. V maloobchodním prodeji se tak dle plánů objeví letos na podzim tři roky po uvedení Windows 7. Oproti poslední veřejné testovací verzi Windows 8 Release Preview však Microsoft do finální verze chystá ještě několik změn, což není zrovna obvyklé.

Zobrazit celý článek
Aplikace Mail z prostředí Metro bude podporovat IMAP a další protokoly (publikováno dne 19. 06. 2012 v 03:20):

E-mailový klient s prostým názvem Mail ze základní výbavy prostředí Metro ve Windows 8 a Windows RT zatím spolupracuje pouze se službou Hotmail od Microsoftu a dalšími službami podporujícími ActiceSync. Těch ale zase tolik není. Microsoft však nyní oznámil, že aplikaci upraví tak, aby podporovala co nejvíce e-mailových služeb.

Zobrazit celý článek
Microsoft představil vlastní tablety Surface s Windows 8 a Windows RT (publikováno dne 19. 06. 2012 v 02:11):

Microsoft minulý týden slíbil, že v pondělí 18. června 2012 představí něco velkého. A nakonec tak také bez přehánění učinil. Pozvaným novinářům v Los Angeles představil vlastního konkurenty pro iPad od Applu. Jde o dvojici tabletů jménem Surface. Jeden využívá Windows 8, druhý Windows RT.

Zobrazit celý článek
Microsoft: v pondělí 18. června 2012 čekejte něco velkého (publikováno dne 16. 06. 2012 v 02:23):

Microsoft si zástupce nejprestižnějších zahraničních odborných médií pozval na pondělí 18. června 2012 na mimořádnou tiskovou konferenci, kde jim prý představí něco velkého. Ano, Microsoft doslova použil obrat „something big“. A teď se samozřejmě bude celý víkend spekulovat, co že to bude.

Zobrazit celý článek
Souboj o ARM tablety: Microsoft chce za jednu licenci Windows RT až 95 dolarů, Google se může radovat (publikováno dne 14. 06. 2012 v 15:44):

Zdá se, že tablety sázející na kombinaci ARM architektury s pro ní určeným novým systém Windows RT trh zrovna nezaplaví. Microsoft si totiž za jednu licenci Windows RT hodlá výrobcům tabletů účtovat 85 a 95 dolarů, což je překvapivě vysoká cena.

Zobrazit celý článek
Asus TaiChi: dva displeje dělají z kompaktního notebooku i tablet (publikováno dne 13. 06. 2012 v 03:05):

A ještě jedna ozvěna veletrhu Computex 2012. Již jsem zde psal o některých zařízeních, které na tchajvanský veletrh přivezl prezentovat Asus. Nakonec jsem si schoval zmínku o hybridním zařízení Asus TaiChi, o kterém se hodně psalo již před vypuknutím veletrhu. A co se z něj nakonec vyklubalo?

Zobrazit celý článek
Asus Zenbook Prime UX21A: oslavovaný ultrabook dostane dotykový dispelj (publikováno dne 10. 06. 2012 v 18:36):

Asus Zenbook Prime, který sklízí řadu ocenění a ódy na něj pěje nejeden recenzent, se dočká verze s dotykovým displejem. Ponese označení UX21A. Asus novou verzi svého klíčového ultrabooku pro Windows 8 představil na veletrhu Computex 2012. Předesílám, že cenu a datum uvedení na trh výrobce nespecifikoval.

Zobrazit celý článek
Samsung chystá all-in-one počítač s 27″ dotykovým displejem a Windows 8 (publikováno dne 10. 06. 2012 v 18:21):

Produktová řada Samsung Series 7 korejského výrobce elektroniky bude zřejmě ještě v letošním roce obohacena o nový stolní počítač typu all-in-one s 27″ dotykovým displejem, u kterého nepřekvapí dodávání s novým operačním systémem Windows 8. Mnoho technických podrobností ale známo není, protože Samsung přivezl na Computex 2012 jen jeho prototyp.

Zobrazit celý článek
AMD přesvědčuje, že i s jeho technologiemi lze vyrobit tablet pro Windows 8 (publikováno dne 10. 06. 2012 v 02:29):

AMD na veletrhu Computex 2012 např. vedle nové generace procesorů předvedlo koncept hybridního tabletu postaveného na platformě AMD Hondo s plnohodnotnými Windows 8. Prezentovaný tablet využívá 11,6″ displej a pro připojení dokovací stanice s hardwarovou klávesnicí se z něj stává de facto menší notebook.

Zobrazit celý článek
Připravuje se Google Chrome pro Metro (publikováno dne 08. 06. 2012 v 09:57):

Google od března pracuje na verzi prohlížeče Google Chrome pro Metro určené Windows 8. Podporu Windows RT údajně neplánuje kvůli omezením, jež Microsoft v tomto systému pro ARM architekturu stanovil pro všechny ostatní tvůrce softwaru včetně prohlížečů. Google a Mozilla si kvůli tomu již věřeně stěžují, ale zatím jím to není nic platné.

Zobrazit celý článek
Nový Skype řeší problémy s kompatibilitou s Windows 8 (publikováno dne 08. 06. 2012 v 09:40):

VoIP a IM klient Skype for Windows vyšel v nové verzi nesoucí označení 5.9.0.123. Seznam změn a novinek je tentokrát tak krátký, jak jen to je možné. Je na něm totiž jediná položka. Konkrétně jde o vyřešení potíží, které pociťovali testeři Windows 8 Release Preview.

Zobrazit celý článek
Internet Explorer 10 Preview 6 a Mozilla Firefox 13: co přinášejí nové verze? (publikováno dne 08. 06. 2012 v 09:30):

S Windows 8 Release Preview vyšel také Internet Explorer 10 Preview 6, jehož verze pro Metro nakonec Flash podporuje. Vyšel také nový Firefox 13 a Google Chrome potvrdil roli jedničky na trhu. Oběma zmíněným novým verzím populárních prohlížečů i vývoji na trhu se věnuji v článku, který dnes vyšel na stránkách serveru Lupa.cz.

Zobrazit celý článek
Acer Iconia W510 a W700: tablety s Windows 8, z nichž jeden má hardwarovou klávesnici (publikováno dne 06. 06. 2012 v 04:09):

Na veletrh Computex 2012 přijel prezentovat novinky také Acer. Vedle ultrabooků s procesory Intel Core třetí generace (Ivy Bridge) se pochlubil tablety Acer Iconia W510 a Acer Iconia W700. Zatím jsou o nich známé jen kusé informace. I ty ale stojí za pozornost. Oba tablety sázejí na plnohodnotná Windows 8.

Zobrazit celý článek
Asus představil tablety kombinující Android s Windows 8 a Windows RT (publikováno dne 06. 06. 2012 v 03:30):

Mezi novinkami, které Asus přivezl prezentovat na veletrh Computex 2012, se objevily i zařízení Asus Tablet 600 a Asus Tablet 810. Oba tyto tablety kombinují nejnovější Android 4 a Windows 8 resp. Windows RT. Uživatel si může vybrat, kterému systému dá přednost a případně mezi nimi přecházet.

Zobrazit celý článek
Asus Transformer AiO: kombinace stolního PC s obřím tabletem s Windows 8 i Androidem 4 (publikováno dne 06. 06. 2012 v 03:11):

Computex 2012 využil Asus i k předvedení prototypu hybridního zařízení Asus Transformer AiO. Jde o stolní počítač kompaktního typu all-in-one, na kterém běží jak Windows 8, tak Android 4. Nejzásadnější informací ale je, že jeho dotykový 18,4″ displej lze odpojit a používat jako poněkud přerostlý tablet.

Zobrazit celý článek
Aero ve Windows 8: o co přišlo a co naopak získalo (publikováno dne 05. 06. 2012 v 15:22):

V souvislosti se skutečností, že Microsoft z Windows 8 odstranil Aero Glass se v médiích objevila řada zavádějících a nepřesných informací k dopadu této skutečnosti. Prostředí Aero ve Windows 8 zůstává, ovšem se změněným designem. Většina jeho vlastností a funkcí zůstala zachována  a další naopak přibyly.

Zobrazit celý článek
Xbox SmartGlass: prodloužená ruka konzole v mobilu či tabletu (publikováno dne 05. 06. 2012 v 14:06):

Vedle nové služby Xbox Music na dnešní tiskové konferenci Microsoft představil i dosud neznámý projekt Xbox SmartGlass. Půjde o aplikaci primárně určenou pro mobilní zařízení, tedy konkrétně tablety s Windows 8 (případně Windows RT) a mobily s Windows Phone. Sloužit má k bezdrátovému ovládání konzole Xbox 360 a interakci s ní.

Zobrazit celý článek
Microsoft představil Xbox Music: novou hudební službu nahrazující Zune (publikováno dne 05. 06. 2012 v 13:44):

Microsoft oficiálně představil očekávanou službu Xbox Music poskytující hudbu za poplatek nejen uživatelům herním konzole Xbox 360, ale i dalších produktů jako je dokončovaný operační systém Windows 8 nebo systém pro chytré mobily Windows Phone. Značka Xbox se tak oficiálně stává zastřešením zábavních služeb Microsoftu.

Zobrazit celý článek
Microsoft upravil Windows Store, reaguje na požadavky testerů (publikováno dne 05. 06. 2012 v 03:07):

Ve Windows 8 Release Preview se lze setkat s aktualizovanou verzí aplikačního portálu Windows Store. Microsoft zpracoval podněty od testerů jeho předešlé verze. Jde hlavně o úpravy navigace. Nově přidaná lišta například umožňuje okamžitý návrat na hlavní stránku portálu. Přibyla též možnost přímo z profilové stránky jednotlivých aplikací sdílet o nich informace s přáteli či rodinou.

Zobrazit celý článek
Windows 8 budou využívat speciální Flash Player (publikováno dne 05. 06. 2012 v 02:30):

Microsoft byl konečně trochu sdílnější pokud, jde o podporu technologie Flash v prohlížeči Internet Explorer 10 pro Metro. Testeři Windows 8 Release Preview si již mohou ověřit, že prohlížeč podporuje Flash skutečně jen na vybraných stránkách. Microsoft si vytvořil seznam stránek, u kterých považuje za žádoucí vzhledem k jejich významu Flash na nich zatím nadále podporovat.

Zobrazit celý článek
Bližší pohled na Internet Explorer 10 pro Metro z Windows 8 Release Preview (publikováno dne 05. 06. 2012 v 01:29):

Microsoft přiblížil několik novinek a připomněl i dříve zahrnuté funkce, s nimiž se lze setkat v prohlížeči Internet Explorer 10 v prostředí Metro z třetí a poslední veřejné testovací verze systému Windows 8 nesoucí označení Release Preview, která byla vydána počátkem tohoto měsíce. Jednou z novinek je listování mezi kapitolami rozdělených článků na webových stránkách.

Zobrazit celý článek
Podrobnosti o účtech Windows Account, které nahradí Windows Live ID (publikováno dne 03. 06. 2012 v 03:12):

Se značkou Windows Live končí i uživatelské účty Windows Live ID. Přesněji řečeno budou přejmenovány na účty Microsoft Account. Nadále bude možné používat účet s libovolnou e-mailovou adresou. Google Account vyžaduje minimálně pro potřeby přihlašování e-mailovou adresu náležící službě Gmail (i hostované na vlastní doméně). Microsoft podobně nutit uživatelům svůj Hotmail ani teď nebude.

Zobrazit celý článek
Trůn pod Windows XP se otřásá, derou se na něj Windows 7 (publikováno dne 02. 06. 2012 v 17:43):

Zatímco StatCounter už delší dobu vidí Windows 7 jako nejpoužívanější operační systém pro osobní počítače, v konkurenčních statistikách od Net Applications stále ještě nejnovějšímu systému Microsoftu patří až druhé místo. Nicméně do uvedení Windows 8 by Windows 7 měla z prvního místa sesadit Windows XP. Jejích tržní podíl totiž pokračuje v dlouhodobém vzájemném přibližování.

Zobrazit celý článek
Nový Asus Transformer bude zároveň využívat Android i Windows 8 (publikováno dne 02. 06. 2012 v 16:19):

Asus chystá velmi zajímavý přírůstek do rodiny hybridních zařízení Asus Transformer, což jsou tablety, které po připojení k dodávané dokovací stanici s hardwarovou klávesnicí fungují jako netbooky s dotykovým displejem. Nový přírůstek na rozdíl od všech dosavadních modelů nemá spoléhat jen na Android. Vedle něj totiž mají být v tabletu i Windows 8.

Zobrazit celý článek
Bezplatný přechod (upgrade) z Windows 7 na Windows 8: podrobnosti pro české zákazníky (publikováno dne 02. 06. 2012 v 01:15):

Český Microsoft zveřejnil podrobnosti k již avizovanému programu Windows Upgrade Offer, v jehož rámci zákazníci, kteří si nyní koupí počítač s Windows 7, budou moci téměř bezplatně přejít na Windows 8. Pojďme si shrnout nejdůležitější fakta, která se týkají konkrétně českých zákazníků. V následujících dvaceti bodech se dozvíte vše potřebné, co k výhodnému přechodu z Windows 7 na Windows 8 potřebujete vědět.

Zobrazit celý článek
Náhrada za Windows Anytime Upgrade ve Windows 8 stále s otazníky (publikováno dne 01. 06. 2012 v 16:30):

Třetí a poslední veřejná testovací verze Windows 8, která nese označení Release Preview, nepřinesla jasnou odpověď na otázku, jak bude vypadat náhrada služby Windows Anytime Upgrade, která ve Windows 8 již nebude k dispozici. Nahradit ji má nová sekce v Ovládacích panelech nesoucí jméno Add features to Windows 8. Bohužel v testovací verzi nefunguje.

Zobrazit celý článek
Aplikace Messaging zůstává u čistě textové komunikace (publikováno dne 01. 06. 2012 v 16:16):

Microsoft již přejmenoval službu Windows Live Messenger na Messenger a v rámci svého webu jí odstranil z přehledu aplikací v balíčku Windows Live Essentials, jehož vývoj byl ukončen. Messenger má vlastní stránku a bude fungovat dál. Otázkou je podoba dostupnost jeho oficiální klientské aplikace.

Zobrazit celý článek
Internet Explorer 10: přibalený Flash Player a aktivní Do Not Track (publikováno dne 01. 06. 2012 v 15:52):

Internet Explorer následuje konkurenční Google Chrome a plug-in Flash Player si přibaluje do své výbavy. Flash nakonec podporuje i Internet Explorer 10 pro Metro, ovšem jen v již dříve avizované omezené podobě. Nakonec využívá klasický plug-in. Podpora pro Flash tedy není přímo součástí jádra, což se od začátku zdálo nepravděpodobné.

Zobrazit celý článek
Microsoft nechce vidět ve Windows 8 menu Start za žádnou cenu (publikováno dne 01. 06. 2012 v 15:11):

Vývojáři Microsoftu usilovně pracují na odstranění veškerých zbytků po klasickém menu Start ve zdrojovém kódu Windows 8, aby jej nebylo možné nějakým jednoduchým trikem obnovit. Z hlavního panelu totiž tlačítko Start zmizelo a spolu s ním i klasické menu Start. Nahrazuje jej obrazovka Start v prostředí Metro, která se otevře i po stisknutí tlačítka Start na klávesnici.

Zobrazit celý článek
Windows Upgrade Offer: přechod na Windows 8 za 14,99 USD (publikováno dne 01. 06. 2012 v 01:02):

Zákazníci celkem na 131 trzích, mezi něž patří i ten český, kteří si od 2. června 2012 koupí počítač spolu s Windows 7, mají nárok na takřka  bezplatný přechod na Windows 8 po uvedení systému na trh. Zaplatí pouze manipulační poplatek 14,99 USD. Microsoft tak potvrdil již dříve uniklé informace.

Zobrazit celý článek
Windows 8 Release Preview oficiálně ke stažení (publikováno dne 01. 06. 2012 v 00:44):

Microsoft splnil svůj slib, že třetí a poslední veřejnou testovací verzi Windows 8 uvolní během prvního červnového týdne. Stalo se tak hned jeho první den. Poslední veřejná testovací verze nese označení Windows 8 Release Preview a je dostupná ve 14 jazycích, mezi nimiž však není čeština. Systém by měl být již všechny funkce, které se objeví v jeho finální verzi. Stále se však jedná o testovací verzi.

Zobrazit celý článek
SkyDrive přináší sdílení fotek napříč počítači, ale jen pro Windows 8 (publikováno dne 31. 05. 2012 v 18:23):

Microsoft aktualizoval klientskou aplikaci služby SkyDrive pro MS Windows a Mac OS X. Selektivní synchronizaci, omezení zatížení internetové přípojky, podporu synchronizace oblíbených položek z Internet Exploreru nebo synchronizaci vlastních šablon a slovníků z MS Office však nepřináší.

Zobrazit celý článek
Uvede Huawei cenově zajímavý tablet s Windows 8? (publikováno dne 27. 05. 2012 v 02:45):

Zprávy o hardwarových firmách, které chystají vlastní tablet(y) s Windows 8, se množí takřka geometrickou řadou. Dalším hráčem vstupujícím na scénu je čínská firma Huawei, která je u nás známá hlavně díky svým mobilním modemům. Vyrábí však více zařízení včetně mobilních telefonů a zařízení pro infrastrukturu mobilních sítí.

Zobrazit celý článek
Acer a Asus letos prodají 10 procent notebooků s dotykovým displejem, důvodem jsou Windows 8 (publikováno dne 27. 05. 2012 v 00:59):

Mezi letos prodanými notebooky značek Acer a Asus letos bude až 10 procent zařízení s dotykovým displejem. Důvodem mají být hlavně Windows 8 s dotykovým prostředím Metro, která přijdou na trh ve třetím kvartálu roku 2012. Experti očekávali, že půjde o poloviční počet.

Zobrazit celý článek
500 milionů zařízení s Windows 8 do konce roku 2013? Šéf Microsoftu prý nic takového neřekl (publikováno dne 25. 05. 2012 v 11:26):

Před několika dny se médii lavinově šířila zpráva, že Steve Ballmer, šéf společnosti Microsoft, očekává přítomnost Windows 8 na půl miliardě zařízení ještě do konce roku 2013 . Tato zpráva je ale podle čerstvých informací dezinterpretací původních slov z jihokorejského vystoupení kontroverzního bosse.

Zobrazit celý článek
Internet Explorer 10 pro Metro nakonec bude podporovat Flash (publikováno dne 24. 05. 2012 v 13:36):

Dlouho Microsoft trval na tom, že Internet Explorer 10 ve verzi pro prostředí Metro nebude podporovat žádné plug-iny, tedy ani Flash Player. Nakonec však bude s technologií Flash kompatibilní. I přes všechny ty sáhodlouhé chvalozpěvy na HTML 5, v němž je podle Microsoft budoucnost. A právě o to jde: budoucnost.

Zobrazit celý článek
I příliš rychlý start Windows 8 může být problém, ale Microsoft má řešení (publikováno dne 23. 05. 2012 v 16:18):

Start Windows 8 může být až tak rychlý, že méně hbití uživatelé nedostanou šanci včas stisknout klávesu F8 pro vyvolání nabídky s možnostmi spouštění systému. Její vyvolání kolikrát ale uživatel nestihne ani s předešlými verzemi systému. Proto se ve Windows 8 objevují dva nové způsoby jak předmětné menu vyvolat.

Zobrazit celý článek
Windows 8 budou instalována na půl miliardě zařízení do konce roku 2013, věří šéf Microsoftu (publikováno dne 23. 05. 2012 v 15:21):

Steve Ballmer kromě předpovědi 350 milionů prodaných licencí Windows 7 v tomto roce promluvil i o odhadech prodejnosti Windows 8. Šéf Microsoftu předpokládá, že do konce roku budou Windows 8 běžet na více než půl miliardě zařízení. Není však jasné, jestli jde o součet zastoupení Windows 8 a Windows RT. Zřejmě ale ano.

Zobrazit celý článek
Šéf AT&T prý věří, že Windows 8 zvednou zájem o Windows Phone (publikováno dne 23. 05. 2012 v 02:14):

Bez znalosti kontextu až neuvěřitelně překvapivým nadšením z Windows Phone sršel Ralph de la Vega, šéf amerického mobilního operátora AT&T. Podle něj je dobře, že Microsoft uvedl na trh nový mobilní systém. Je prý jednoduchý, snadný a intuitivní. Pochválil i s ním dodávané smartphony Nokia Lumia a vyjádřil naději, že zájem o Windows Phone zvednou Windows 8.

Zobrazit celý článek
Windows 8 nepočítají s Windows Anytime Upgrade (publikováno dne 22. 05. 2012 v 17:49):

Na základě uniklých screenshotů z některého z posledních buildů stále rozpracovaných Windows 8 se zdá, že Microsoft již v této verzi svého systému nepočítá se službou Windows Anytime Upgrade. Ta ve Windows 7 umožňuje levnější a jednoduchý přechod na vyšší edici systému.

Zobrazit celý článek
Bezplatný přechod na Windows 8: co zatím (ne)víme (publikováno dne 22. 05. 2012 v 16:41):

Kdy, komu a jak Microsoft nabídne bezplatný přechod na Windows 8? Na co se při přechodu z Windows 7 na Windows 8 připravit z hlediska hardwarové a softwarové kompatibility? Na tyto otázky nabízí odpovědi můj článek, který dnes vyšel na webu ExtraWindows.cz.

Zobrazit celý článek
Windows 8 se rozloučí s rozhraním Aero Glass, konec grafických hrátek (publikováno dne 21. 05. 2012 v 12:45):

Změny v uživatelském rozhraní Windows 8 pro desktopové využití budou ještě větší, než se doposud zdálo. Kromě prorůstání prostředí Metro dojde i na pohřeb Aero Glass. Ve Windows 8 tedy můžeme zapomenout na okna s poloprůhledným záhlavím a kulatými rohy, která vrhají stín. Jako by teprve nyní Microsoft vyslyšel kritiku, která se snášela již před nějakými šesti lety na Windows Vista.

Zobrazit celý článek
Windows 8 budou podporovat i 16bitové aplikace (publikováno dne 18. 05. 2012 v 02:41):

Microsoft potvrdil, že i Windows 8 stále počítají s možností používat 16bitové aplikace vytvořené v dávných dobách pro předchůdce operačního systému Windows 95. Podpora 16bitových aplikací bude zahrnuta ve všech edicích Windows 8 v 32bitové variantě. Ta 64bitová varianta běh 16bitových aplikací z různých důvodů nepodporuje.

Zobrazit celý článek
Windows 8 vylepší podporu práce s více monitory (publikováno dne 17. 05. 2012 v 01:23):

Microsoft zřejmě předčasně oproti plánu vypustil do světa informace o zlepšení podpory více monitorů ve Windows 8, které následně ze svého blogu zase stáhl. Pokud se ovšem zakládají na pravdě, tak dojde k řadě vylepšení. Například hranice mezi monitory bude lépe zpracována, aby namísto kýženého otevření nových postranních menu z Windows 8 nedošlo k přejetí kurzorem myši na jiný monitor.

Zobrazit celý článek
Bezplatný přechod z Windows 7 bude rovnou na Windows 8 Pro (publikováno dne 16. 05. 2012 v 02:01):

K dispozici jsou další podrobnosti o možnosti bezplatného přechodu z Windows 7 na Windows 8. Přecházet se bude výhradně na vyšší edici Windows 8 Pro. Uživatelé tedy získají všechny funkce Windows 8, které jsou pro maloobchodní odběratele k dispozici. Včetně třeba šifrovací technologie BitLocker. Microsoft tak bude chtít zřejmě vynahradit odstranění části dřívějších funkcí známých z Windows 7.

Zobrazit celý článek
Windows 8 přinesou dětské účty a další rozšířené prvky rodičovské kontroly (publikováno dne 16. 05. 2012 v 00:14):

Windows 8 nabídnou nové funkce z oblasti tzv. rodičovské kontroly či ochrany. Tedy funkce, které by měly omezovat aktivity dětí na počítači a chránit je před potenciálními škodlivými vlivy. Funkce z této oblasti nabídla již Windows Vista a Windows 7. Windows 8 budou v započaté cestě pokračovat.

Zobrazit celý článek
Od června k nákupu Windows 7 získáte kupón pro bezplatný přechod na Windows 8 (publikováno dne 11. 05. 2012 v 12:28):

Uživatelům, kteří si v červnu koupí počítač s předinstalovanými Windows 7, bude umožněn pozdější bezplatný přechod na Windows 8. Pro Microsoft se stalo již běžnou praxí, že pro neutlumení prodeje počítačů kvůli čekání uživatelů na jeho nový systém, nabídne podobnou možnost přechodu zdarma.

Zobrazit celý článek
Windows 8 by mohla být levnější než předchůdci (publikováno dne 09. 05. 2012 v 01:37):

Pořízení Windows 8 by mohlo vyjít levněji ve srovnání s Windows Vista a Windows 7. Proč? Z prostého důvodu: Microsoft se vypuštěním aplikace Windows Media Center a ukončením podpory pro přehrávání filmů z DVD a Blu-ray nosičů zbavil licenčních poplatků za užití technologií třetích stran, které se promítaly do konečné ceny produktu a samozřejmě ji tedy zvyšovaly.

Zobrazit celý článek
Hewlett-Packard by mohl uspokojit zájemce o tablet s plnohodnotnými Windows 8 (publikováno dne 06. 05. 2012 v 16:46):

Internetem se šíří zvěsti, že Hewlett-Packard připravuje tablet postavený na klasické x86/x64 architektuře, který by měl být dodáván spolu s plnohodnotnými Windows 8, namísto funkčně osekané verze jménem Windows RT určené pro zařízení s ARM architekturou. Nový tablet, který zatím nebyl oficiálně představen, má nést název HP Slate 8.

Zobrazit celý článek
DirectX 11.1: Microsoft zveřejnil specifikaci pro vývojáře (publikováno dne 05. 05. 2012 v 02:59):

Microsoft zveřejnil pro vývojáře specifikaci knihoven DirectX v nové verzi 11.1, která přichází ruku v ruce s novým operačním systémem Windows 8. Uživatelům má nová verze knihoven přinést opět o něco lepší grafiku v počítačových hrách.

Zobrazit celý článek
Windows 8 budou podporovat Dolby Digital Plus (publikováno dne 05. 05. 2012 v 01:05):

Microsoft uzavřel smlouvu, díky níž do všech edic a variant Windows 8 může a bude integrovat podporu technologie Dolby Digital Plus. K dispozici bude pro běžné prostředí Aero i nové dotykové rozhraní Metro. Dolby Digital Plus budou podporovat i Windows RT, tedy osekaná edice Windows 8 určená pro zařízení založená na ARM architektuře.

Zobrazit celý článek
Windows 8 si neporadí s přehráváním filmů z DVD či Blu-ray (publikováno dne 05. 05. 2012 v 00:30):

Žádná z edic Windows 8 nebude schopná přehrávat filmy z DVD a Blu-ray nosičů. V čisté instalaci systému si tedy filmy z těchto nosičů v aplikaci Windows Media Player nepřehrajete. Přehrávání nebude možné ani po dokoupení aplikace Windows Media Center. Microsoft se nechal slyšet, že ohledně podpory přehrávání filmů z DVD a Blu-ray nosičů bude spoléhat na řešení třetích stran. Prý je na trhu dostatek kvalitních adekvátních řešení.

Zobrazit celý článek
Windows Media Center jen pro Windows 8 Pro (publikováno dne 05. 05. 2012 v 00:20):

Již známým a potvrzeným faktem je, že ve všech edicích Windows 8 bude chybět aplikace Windows Media Center. Uživatelská základna je prý malá, takže se nevyplatí licenční poplatky spojené s technologiemi třetích stran, které jsou použity v této aplikaci, promítat do ceny systému. Teď byly zveřejněny podrobnosti o možnosti dokoupit si Windows Media Center.

Zobrazit celý článek
Návod: jak si vyzkoušet Windows 8 Consumer Preview (publikováno dne 03. 05. 2012 v 16:41):

Pokud si chcete vyzkoušet Windows 8 ještě před uvedením na trh, tak máte možnost. Microsoft jako druhou testovací uvolnil verzi už určenou pro zkoušení jeho koncovými zákazníky. Nese označení Windows 8 Consumer Preview a lze ji zdarma a zcela legálně stáhnout z Internetu.

Zobrazit celý článek
Windows To Go a AppLocker jen ve Windows 8 Enterprise (publikováno dne 02. 05. 2012 v 00:47):

Microsoft nedávným představením edic Windows 8 definitivně potvrdil dřívější domněnky, že funkce Windows To Go bude určená jen pro korporátní klientelu, což je hodně špatná zpráva pro řadu uživatelů, kteří se na převratnou funkci těšili. Objeví se totiž v edici Enterprise, která se na maloobchodní trh vůbec nedostane. Přitom jde o jednu z nejzásadnějších novinek přicházejících s Windows 8.

Zobrazit celý článek
Tablety s Windows 8 získají čtečku Nook pro elektronické knihy (publikováno dne 01. 05. 2012 v 17:53):

Microsoft vstoupil na nové území: elektronické knihy a jejich čtečky. Spolu s firmou Barnes & Noble, se kterou ještě nedávno vedl ostrý patentový spor, založí novou společnost Newco, která se bude angažovat právě v této oblasti. Barnes & Noble je velkým americkým nakladatelstvím, které na domácím trhu prodává vlastní čtečku elektronických knih jménem Nook.

Zobrazit celý článek
Dáváme sbohem Windows XP: vyplatí se přejít na Windows 7? (publikováno dne 01. 05. 2012 v 15:27):

Z Windows XP se stává starobní důchodce. Je čas na jeho místo angažovat mladšího příbuzného. V prvním díle miniseriálu na ExtraWindows.cz si shrneme proč právě nyní přecházet z Windows XP, proč nečekat na Windows 8, jaké jsou reálné nároky Windows 7 a jak jsou na tom s podporou hardwaru.

Zobrazit celý článek
Testovací Windows 8 jsou používanější než zkušební Windows 7 (publikováno dne 30. 04. 2012 v 17:04):

Zdá se, že zájem uživatelů o nový operační systém Windows 8 je značný už před jeho uvedením na trh. Naznačuje to počet uživatelů, kteří denně používají druhou veřejnou testovací verzi určenou už i pro spotřebitele, aby měli šanci si novým systém osahat ještě během vývoje

Zobrazit celý článek
Windows 8 nebudou major verzí? (publikováno dne 30. 04. 2012 v 14:22):

Že se číslo v názvu systému neschoduje s číslem jeho verze, na to jsme si u Microsoftu již zvykli, když Windows 7 jsou ve skutečnosti verzí 6.1. Microsoft dlouhodobě deklaruje, že jeho strategií je uvádět střídavě po třech letech vždy jednu major verzi a jednu minor verzi. Nyní se zdá, že vše může být jinak.

Zobrazit celý článek
Předfinální Windows 8 vyjdou v červnu, vyzkoušet si Windows 8 však můžete již nyní (publikováno dne 30. 04. 2012 v 10:45):

Třetí a poslední veřejná testovací verze operačního systému Windows 8 bude uvolněna v červnu. Microsoft ji uvede pod názvem Release Preview. Bude obsahovat již všechny funkce a vlastnosti, které se na podzim objeví v ostré verzi Windows 8 uvedené na trh. Do té doby bude Microsoft ještě opravovat případné chyby, na které testeři i z řad široké veřejnosti narazí.

Zobrazit celý článek
Tablety s Windows 8 od 300 dolarů a našlapané nejmodernějšími funkcemi (publikováno dne 19. 04. 2012 v 20:21):

Aktuálně je prý ve vývoji minimálně 32 tabletů počítajících s nasazením Windows 8 nebo Windows RT, které na trh mají dorazit do konce roku 2012. Pracují na nich velcí výrobci počítačů jako je Acer, Asus, Dell, Lenovo, Hewlett-Packard nebo Toshiba.

Zobrazit celý článek
Windows 8 Enterprise nabídnou více, než Windows 8 Pro (publikováno dne 19. 04. 2012 v 18:53):

Už víme, že nejvyšší edicí Windows 8 v maloobchodním prodeji budou Windows 8 Pro. Pro velké firmy a státní správu však bude k dispozici ještě edice Windows 8 Enterprise a nejde jen o přejmenovaná Windows 8 Pro. Nabízí funkce a některé z nich by možná ocenili i nároční řadoví uživatelé.

Zobrazit celý článek
Windows Store v ČR chybět nebude, platit budeme korunami (publikováno dne 19. 04. 2012 v 18:30):

Microsoft oznámil, že aplikační portál Windows Store bude oficiálně dostupný uživatelům ze dvou stovek vybraných zemí. Windows Store je aplikační portál přicházející ruku v ruce s Windows 8 (a Windows RT). Již z dřívějška víme, že půjde o jediný oficiální zdroj aplikací pro prostředí Metro. Proto je dobrou zprávou, že Česká republika mezi zmíněnými dvěma stovkami zemí nechybí. Navíc bude Windows Store přijímat českou měnu.

Zobrazit celý článek
Tablety s Windows RT budou vybavené sadou Office (publikováno dne 17. 04. 2012 v 19:08):

Potvrzeno. Windows 8 pro ARM tablety, jejichž oficiální název zní Windows RT, budou vybavena kancelářskou sadou Office coby standardní součástí systému, kterou uživatelé získají spolu s tabletem. Budou mít k dispozici Word, Excel, PowerPoint a OneNote, nikoliv však Outlook.

Zobrazit celý článek
Pět důvodů pro přechod na Windows 8? Děkuji, nemám zájem (publikováno dne 17. 04. 2012 v 18:32):

Počítačová škola Gopas se připomenula textem, ve kterém jmenuje pět důvodů, kvůli nimž by uživateli měli vážně uvažovat o přechodu na systém Windows 8, který letos přijde na trh. Mě osobně nepřesvědčila ani škola Gopas, ani sám Microsoft. Zůstávám u úžasně vyladěných Windows 7.

Zobrazit celý článek
Windows 8 budou mít pouze dvě základní edice (publikováno dne 17. 04. 2012 v 13:40):

Microsoft konečně potvrdil, že nástupce Windows 7 půjde na trh pod názvem Windows 8. Dosud šlo o neoficiální označení, se kterým v minulosti přišla média. Do koše tedy letí spekulace, že se Microsoft kvůli prostředí Metro bude chtít zbavit značky Windows. Kromě potvrzení názvu Microsoft představil edice, které půjdou na trh.

Zobrazit celý článek
Hybrid Lenovo IdeaPad YOGA s Windows 8 bude cenový high-end (publikováno dne 16. 04. 2012 v 16:53):

Lenovo se před časem pochlubilo hybridním počítačem Lenovo IdeaPad YOGA, který zaujal nejednoho spotřebitele. Jedná se o ultrabook, který půjde na trh s Windows 8. Jeho kouzlo je v tom, že dotykový displej půjde přeložit tak, že se zařízení změní v tablet.

Zobrazit celý článek
Microsoft prý tabletům se systémy Applu a Googlu nezatopí (publikováno dne 16. 04. 2012 v 14:26):

Analytici ze společnosti Gartner přišli s novou předpovědí vývoje rozložení sil jednotlivých platforem na poli tabletů. V letošním roce je jasnou jedničkou iPad se svým systémem iOS. Prodá se prý 72,988 milionů kusů. Android bude za letošek silnou dvojkou, ovšem na iOS bude ztrácet. Jím vybavených zařízení se má prodat 37,878 milionů kusů. Prodat by se ještě letos mělo 4,863 milionů tabletů se systémem od Microsoftu a 2,643 milionů zařízení se systémem QNX, který používá BlackBerry.

Zobrazit celý článek
O tablety s Windows 8 nouze nebude (publikováno dne 13. 04. 2012 v 14:20):

Zdá se, že spotřebitelé budou mít velkou možnost výběru při pořizování tabletu se systémem Windows 8, který letos na podzim uvolní společnost Microsoft. Již dříve se objevila informace, že s Microsoftem na Windows 8 pro tablety pracuje pět hardwarových výrobců. Z Intelu nyní přišla správa, že s ním spolupracuje na tabletech určených pro tento systém deset firem.

Zobrazit celý článek
Avast vs. Microsoft a Metro: jak to je (publikováno dne 12. 04. 2012 v 14:31):

Výrobci známého softwaru se předhánějí v oznamování příprav svých oblíbených programů pro prostředí Metro z chystaných Windows 8. Nedávno médii prolétla zpráva, že původem českou společnost Avast Technologies (někdejší Alwil Software) je Microsoftem zrazován, aby své antivirové produkty připravil pro Metro. Podrobnější informace až dosud chyběly.

Zobrazit celý článek
Jak se sžijí dvě verze Internet Exploreru ve Windows 8? (publikováno dne 06. 04. 2012 v 01:19):

Jak pravděpodobně většina čtenářů již ví, nový operační systém Windows 8 přinese na podzim nové uživatelské rozhraní Metro optimalizované pro dotykové displeje, tedy zejména pro tablety. Jeho součástí bude i upravený Internet Explorer 10 optimalizovaný pro maximálně jednoduché dotykové ovládání.Vedle prostředí Metro bude v systému ale i staré dobré Aero.

Zobrazit celý článek
Víme, jak to bude s prohlížečem ve Windows 8 a známe i další novinky (publikováno dne 06. 04. 2012 v 01:16):

Co nového ve světě prohlížečů? Microsoft má jasno kterak se popasovat se dvěma prohlížeči ve Windows 8. Mozilla ladí Firefox 13, vyšel ostrý Google Chrome 18 a Microsoft propadl v testu podpory HTML 5. Více v článku, který vydala Lupa.cz.

Zobrazit celý článek
Windows 8 již překonala některé své předchůdce (publikováno dne 05. 04. 2012 v 18:01):

Díky testovacím verzím a uniklým sestavením má nedokončený operační systém Windows 8 dle březnových statistik Net Applications podíl na trhu činící 0,11 %. V tuto chvíli je šestou nejrozšířenější verzí systému Microsoftu. Legendární Windows NT mají jen o jednu setinu procentního bodu více.

Zobrazit celý článek
Windows Media Center ve Windows 8 jen za příplatek? (publikováno dne 03. 04. 2012 v 18:34):

Microsoft sice nedávno ujistit komunitu, že Windows Media Center bude součástí Windows 8, ovšem komunita spekuluje dál. Problém je v tom, že Microsoft zatím nepředstavil nabídku edic a jejich vybavenost. Nedávno demonstroval jistá Windows 8 Pro, kde aplikace Windows Media Center chyběla. To roztočilo kolo nových spekulací.

Zobrazit celý článek
Windows 8 své předchůdce výkonnostně převálcují (publikováno dne 27. 03. 2012 v 19:18):

Americký PC World provedl srovnávací benchmark Windows 7 a Windows 8. Byl to nerovný souboj. Odladěný systém se servisním balíčkem proti rozpracovanému systému bez optimalizovaných ovladačů. Pro Windows 8 to ovšem nebyl žádný problém. Na počítači s procesorem Intel Core i5 (2500K  / 3.3 GHz) s 8 GB RAM a grafikou nVidia GTX 560 Ti svého předchůdce hravě překonal.

Zobrazit celý článek
Skype pro Metro bude vznikat v Praze (publikováno dne 27. 03. 2012 v 19:03):

Možná o tom víte, možné ne, ale Skype má už nějaký ten pátek pobočku v Praze. Microsoft, který Skype loni koupil, nyní zveřejnil pracovní nabídky v pražské pobočce. Hledá se především vývojář, který bude zodpovědný za „spřátelení“ služby Skype a prostředí Metro ve Windows 8.

Zobrazit celý článek
Metro z Windows 8 láká vývojáře prohlížečů (publikováno dne 17. 03. 2012 v 18:14):

Na podzim přijdou na trh Windows 8 a všeobecně se očekává, že s novým uživatelským prostředím Metro vezmou útokem tablety. Metro nabízí prohlížeč Internet Explorer 10 navržený pro dotykové ovládání. Konkurence si samozřejmě nechce nechat ujet vlak prosoftu, dojdou naplnění a Windows 8 se skutečně stanou tbletovým hitem.

Zobrazit celý článek
Nokia prý chystá ARM tablet s Windows 8 (publikováno dne 13. 03. 2012 v 17:54):

Znovu se vynořují spekulace, že Nokia chystá vlastní tablet se systémem Windows 8. Vzhledem k partnerství firmy s Microsoftem by to nebylo žádné překvapení. O tabletu se toho zatím moc neví. Mělo by jít o 10″ model postavený na ARM architektuře. Vyrábět jej pro Nokii má Compal Electronics.

Zobrazit celý článek
Windows Server 2012 nabídnou také Metro, vyzkoušejte si ho (publikováno dne 03. 03. 2012 v 15:55):

Microsoft uvolnil betaverzi serverového souputníka Windows 8. Pracovní název je Windows Server 8, ale na trh zřejmě půjde pod značkou Windows Server 2012. Zájemci si mohou nový systém vyzkoušet. Hlavní novinky se týkají virtualizačních a cloudových technologií. Nechybí ovšem ani nové prostředí Metro. Otázkou je, jak se do serverového systému dostalo.

Zobrazit celý článek
Kolik budou mít Windows 8 edicí? Tři nebo devět? (publikováno dne 03. 03. 2012 v 15:38):

Ani po uvedení Windows 8 Consumer Preview nebyly oficiálně představeny edice, ve kterých půjde nový systém ve druhé polovině roku na trh. Nedávno se objevil útlý seznam tří edic. Teď Internetem koluje rovněž oficiálně nepotvrzený seznam s trojnásobným počtem edic. Bude tedy edic devět?

Zobrazit celý článek
Windows 8: starší slate tablety mohou ostrouhat (publikováno dne 03. 03. 2012 v 15:26):

Současní majitelé slate tabletů, kteří se těší na vytěžení maximálního potenciálu zařízení po přechodu na Windows 8, mohou splakat nad výdělkem. Přináším čerstvou zkušenost s Windows 8 Consumer Preview na netbooku Asus EEE PC T101MT s dotykovým displejem, který se dá přetočením displeje předělat právě na slate tablet.

Zobrazit celý článek
Vyzkoušejte si Windows 8 s předstihem a zdarma (publikováno dne 29. 02. 2012 v 16:33):

Microsoft dnes vydal Windows 8 Consumer Preview. Jedná se o testovací verzi jeho nového operačního systému určenou pro zákazníky, kteří si chtějí nový systém osahat ještě před uvedením na trh. K tomu by mělo dojít v druhé polovině tohoto roku. Stahovat lze přímo přes web Microsoftu.

Zobrazit celý článek
Budou edice Windows 8 jen tři? (publikováno dne 27. 02. 2012 v 16:05):

Oklikou se na veřejnost dostal seznam edic chystaného systému. Ty mají být celkem tři:
Windows 8, Windows 8 Professional, Windows 8 Enterprise. Každá pak ještě v 32bitové nebo 64bitové verzi. Microsoft pravdivost tohoto seznamu nepotvrdil, nicméně po výbuchu Windows Vista se snaží zpřehlednit portfólio edic, takže by to nemusela být nutně kachna.

Zobrazit celý článek
Windows Media Center nebude ve Windows 8 chybět (publikováno dne 19. 02. 2012 v 16:10):

Dlouho se spekulovalo, jestli ve Windows 8 bude také Windows Media Center, které figurovalo ve výbavě Windows Vista a Windows 7 a ve speciální edici jej nabídla i Windows XP. Microsoft nyní oficiálně potvrdil, že Windows Media Center nebude chybět ani v jeho nejnovějším systému.

Zobrazit celý článek
Microsoft představil nové logo Windows 8 (publikováno dne 19. 02. 2012 v 15:56):

V posledních několika dnech se hodně psalo a spekulovalo o podobě loga systému Windows 8. Microsoft poodkryl pokličku a ukázal nové logo ještě před zveřejněním další veřejné testovací verze systému. Skutečně reflektuje příchod nového rozhraní Metro.

Zobrazit celý článek
Přinese Metro změnu loga ve Windows 8? (publikováno dne 13. 02. 2012 v 17:11):

Pravidelně se Internetem šíří obrázky, které mají být návrhem nového loga toho či onoho programu. Nejčastěji jde o podvrhy, ale najde se pár případů, které stojí alespoň za zaznamenání. Server Neowin.net upozornil na obrázek, který by prý podle informací z několika různých zdrojů může být návrhem loga pro Windows 8. A dávalo by smysl.

Zobrazit celý článek
Z Windows 8 zřejmě zmizí klasické tlačítko Start (publikováno dne 08. 02. 2012 v 16:58):

Chystaný operační systém Windows 8 sice bude používat i klasické prostředí Aero, ovšem z hlavního panelu zmizí tlačítko Start pamatující již doby Windows 95. Potvrzují to uniklé screenshoty. Nahradit jej má hned několik novinek, které si brzy bude moci odborná i široká veřejnost vyzkoušet v testovací verzi Consumer Preview.

Zobrazit celý článek
Windows 8 budou umět „nafukovat disk“ (publikováno dne 05. 02. 2012 v 17:05):

Již jsem zde zmiňoval, že Windows 8 ochrání data imitací RAID pole. Za pozornost ovšem stojí i další rysy řešení Storage Spaces. Windows 8 budou umět využívat jedno velké úložiště složené z libovolného počtu paměťových zařízení disponující jejich celkovou kapacitou. Už žádné trápení s více diskovými oddíly, už žádné žonglování s písmenky pro označení více disků.

Zobrazit celý článek
Windows 8 výrazně usnadní přesun a kopírování dat (publikováno dne 04. 02. 2012 v 16:15):

Průzkumník ve Windows 8 slibuje řadu novinek. Již dříve se objevila informace, že pro snadnější přístup ke všem jeho funkcím (Microsoft mluví o dvou stovkách funkcí) bude zapracován pás karet Ribbon známý již z Office 2007 a pozdějších aplikací od Microsoftu. To vyvolalo značný rozruch, protože řada uživatelů na Průzkumníkovi oceňuje hlavně jeho jednoduchost.

Zobrazit celý článek
Windows 8 se k Internetu připojí jednodušeji (publikováno dne 03. 02. 2012 v 17:55):

Microsoft zohlednil skutečnost, že se Windows 8 budou dodávat hlavně s přenosnými zařízeními, jejichž uživatelé se k Internetu připojují nejčastěji přes Wi-Fi. Jde jak o klasické notebooky, tak ultrabooky a netbooky či tablety. Wi-Fi bude ve Windows 8 prioritním připojením. Teprve pokud se nebude možné připojit přes Wi-Fi, tak zvolí systém další dostupné připojení.

Zobrazit celý článek
Windows 8 mají na tabletech překonat Android, šíře podpory ARM je stále nejasná (publikováno dne 02. 02. 2012 v 16:25):

Warren East, šéf ARM, dává Windows 8 na tabletech větší šanci než systému Android. Tablety s Windows 8 s prostředím Metro mají prý být vážnější konkurencí pro Apple a jeho iPad. Microsoft však dosud neodpověděl na zásadní otázku: bude na ARM zařízeních vedle Metra k dispozici i standardní prostředí?

Zobrazit celý článek
ReFS: souborový systém blízké budoucnosti (publikováno dne 20. 01. 2012 v 23:47):

Microsoft zveřejnil rozsáhlý dokument blíže představující práce na projektu ReFS, což je nový souborový systém. Má být mladším a šikovnějším sourozencem NTFS. Cílem je vytvořit vysoce sofistikovaný souborový systém s řadou pokročilých funkcí, odolný proti chybám a zohledňující stále rostoucí objem dat.

Zobrazit celý článek
Co Windows 8 vyžadují od tabletů? Není toho málo (publikováno dne 20. 01. 2012 v 11:39):

Byl zveřejněn seznam hardwarových požadavků pro tablety, jejichž výrobci budou chtít nasadit nový systém Windows 8. Ten bude vyžadovat minimálně 10 GB volného místa pro data uživatelů, podporu pro Wi-Fi a Bluetooth 4, grafický čip zvládající desítkový Direct3D, dotykový displej s podporou alespoň pěti dotykových bodů, alespoň jeden port USB 2.0, kameru s HD rozlišením (alespoň 780p), integrované reproduktory a pak sadu senzorů: detektor světla, magnetometr, akcelerometr a gyroskop.

Zobrazit celý článek
Zkušební verze Windows 8 přijde v únoru 2012 (publikováno dne 18. 01. 2012 v 23:55):

Microsoft na veletrhu CES 2012 potvrdil, že v únoru uvolní testovací verzi Windows 8 tentokrát už zaměřenou na spotřebitele, kteří si budou moci zdarma nový systém osahat ještě před jeho dokončením. Zároveň bude ještě nějaký prostor na zpětnou vazbu. Systém v první polovině roku totiž určitě nevyjde.

Zobrazit celý článek
Windows 8: tovární nastavení do šesti minut (publikováno dne 18. 01. 2012 v 23:42):

Nový operační systém Windows 8 bude schopný se resetovat do výchozího stavu během šesti minut. Již dříve se objevila informace, že Windows 8 budou podobně jako moderní elektronika umožňovat návrat do tzv. továrního nastavení. Nyní Microsoft utrousil několik podrobností. Reset prý systém za běžných okolností stihne za šest minut.

Zobrazit celý článek
Windows 8 ochrání data imitací RAID pole (publikováno dne 07. 01. 2012 v 14:56):

Windows 8 přinesou nové funkce pro ochranu dat. Při instalaci více disků je bude systém schopný spojit virtuálně do jednoho. Uživatel tedy může se všemi disky pracovat jako s jediným úložištěm, přičemž mu bude k dispozici kapacita všech spojených disků. To mimo jiné umožní jednoduché navyšování kapacity, aniž by uživatel musel pracovat s více diskovými oddíly na různých discích. Windows 8 tak vlastně imitují RAID 0.

Zobrazit celý článek
Microsoftu s útokem na tablety pomáhá pět velkých výrobců (publikováno dne 05. 01. 2012 v 23:45):

Na vývoji systému a jeho přípravě pro tablety, který dosud známe pod neoficiálním názvem Windows 8, pomáhá pětice velkých výrobců. Do iniciativy Windows on ARM jsou zapojeny společnosti Asus, Hewlett-Packard, Lenovo, Samsung a Toshiba. Lze tedy očekávat, že tablety těchto značek vybavené Windows 8 letos přijdou na trh.

Zobrazit celý článek
Microsoft představil podrobnosti o Windows Store (publikováno dne 10. 12. 2011 v 00:38):

Microsoft zveřejnil podrobné informace o obchodu s aplikacemi Windows Store z Windows 8. Úspěšným vývojářům nabízí lepší podmínky než Google nebo Apple. Více viz ChannelWorld.cz.

Zobrazit celý článek
Windows 8 se musí popasovat s tablety, sedmičky zklamaly (publikováno dne 07. 12. 2011 v 16:49):

Trhu s tablety vládne Apple a jeho iPad, který dal pojmu „tablet“ nový rozměr. Příští rok však Microsoft uvede Windows 8 optimalizovaný pro tablety. Microsoft se chce vrátit do hry, když Windows 7 zklamala. Podrobněji situaci rozebírám v článku na ExtraWindows.cz

Zobrazit celý článek
Zamíří Metro i na Xbox 360? (publikováno dne 02. 12. 2011 v 18:36):

Microsoft si na příští úterý naplánoval dvě dostaveníčka s novináři. Představovat  bude nový dashboard konzole Xbox 360 a podrobnější informace o obchodu s aplikacemi pro rozhraní Metro z Windows 8. Nabízí se spekulace, jestli není nějaká souvislost. Bude nový dashboard pro Xbox 360 využívat Metro? Nezní to neuvěřitelně. Technicky by to neměl být žádný neřešitelný problém a ovládání prostředí Metro přes Kinect by mohlo být velmi zajímavé.

Zobrazit celý článek
Na tabletech s Windows 8 možná běžně aplikace nebudou fungovat (publikováno dne 02. 12. 2011 v 18:23):

Internetem se lavinově šíří spekulace, že připravovaný operační systém Windows 8 sice bude podporovat architekturu ARM, ovšem bez možnosti spouštět klasické aplikace. Na zařízeních založených na ARM architektuře by pak měly fungovat jen aplikace pro Metro. Informaci do světa rozšířil respektovaný a zpravidla dobře informovaný publicista Paul Thurrott.

Zobrazit celý článek
Tablety s Windows 8 plánuje též Hewlett-Packard (publikováno dne 20. 11. 2011 v 16:06):

Společnost Hewlett-Packard sice dala ruce pryč od přípravy mobilních zařízení se systémem WebOS, ovšem o trh tabletů se velmi zajímá. V příštím roce plánuje uvést tablety se systémem Windows 8. Stejné plány má například Nokia.

Zobrazit celý článek
Windows 8 budou méně obtěžovat s restarty po instalaci aktualizací (publikováno dne 19. 11. 2011 v 15:50):

Microsoft chce v novém systému Windows 8 vylepšit také fungování služby Windows Update a proces instalace aktualizací. Ubude restartů. Nově se počítá jen s jediným restartem systému za měsíc. Microsoft už roky pravidelně každé druhé úterý v měsíci vydává bezpečnostní aktualizace. Windows 8 budou vyžadovat restart jen po jejich instalaci, tedy dvanáctkrát do roka. Ostatní potřebné restarty se odloží až do doby instalace dalších bezpečnostních aktualizací.

Zobrazit celý článek
Nokia uvede tablet s Windows 8 (publikováno dne 18. 11. 2011 v 16:13):

Paul Amsellem, což je nový šéf francouzské pobočky společnosti Nokia, vypustil do světa zprávu, že finský výrobce mobilních telefonů chce příští rok v černu představit vlastní tablet s Windows 8. Potvrdil tak dřívější spekulace médií. Nokia je po Applu a Samsungu dalším velkým výrobcem mobilů, který se zajímá o trh s tablety. Konkrétnější informace o konfiguraci chystaného zařízení zatím nejsou k dispozici.

Zobrazit celý článek
Dekáda MS Windows: od primitivního firewallu ke komplexní ochraně (publikováno dne 15. 11. 2011 v 19:05):

Windows 8 dorazí na trh už příští rok. Půjde o vůbec první verzi s komplexním zabezpečením včetně plnohodnotného antiviru. Blíží se tedy konec éry placených antivirových řešení? Nebo uživatelé dostanou jen placebo? A co na to výrobci antivirů? Celý rozsáhlý článek si můžete přečíst na serveru ExtraWindows.cz.

Zobrazit celý článek
Uživatelům Windows 8 se prostor v SkyDrive zvětší (publikováno dne 23. 09. 2011 v 14:04):

Už delší dobu se ví, že Microsoft chystá svůj nový operační systém, kterému se dosud říká Windows 8 (stále však nejde o oficiální název) důkladně propojit s úložištěm Windows Live SkyDrive. Nově se objevila informace, že Microsoft uživatelům Windows 8 nabídne více prostoru pro jejich data jako jsou dokumenty či fotografie.

Zobrazit celý článek
Aplikace pro Windows 8 půjde získat jen z obchodu Microsoftu (publikováno dne 23. 09. 2011 v 00:31):

Není tajemstvím, že Windows 8 (resp. nástupce Windows 7) nabídnou oficiální portál resp. obchod s aplikacemi. Zatím se mu říká různě: Windows Store, Windows Marketplace či dokonce Windows AppStore. Ať už však ponese jakýkoliv název, bude jediným místem odkud půjde oficiálně stahovat aplikace běžící v prostředí Metro, s nímž Windows 8 přijdou. Microsoft plánuje u placených aplikací inkasovat třicet procent z ceny, za které si je uživatel kupuje.

Zobrazit celý článek
Windows 8: Aero, Metro i Ribbon (publikováno dne 06. 09. 2011 v 23:24):

Microsoft osvětlil koncept GUI systému známého zatím pod neoficiálním názvem Windows 8, což by měl být nástupce dnešních Windows 7. Už dříve ukázal světu nové prostředí Windows 8 pro tablety, které je více než inspirováno chváleným rozhraním Metro z platformy Windows Phone. Vedle něj ale bude systém samozřejmě obsahovat i tradiční prostředí, konkrétně vylepšené Aero.

Zobrazit celý článek
Windows 8 vylepší práci s VHD a ISO obrazy (publikováno dne 31. 08. 2011 v 13:25):

Microsoft se rozhodl rozšířit podporu VHD a ISO obrazů, kterou známe z Windows 7. Jejich nástupnický systém kromě přímého vypalování ISO obrazů nabídne i možnost ISO obraz připojit jako virtuální mechaniku. Nebude tak tedy nutné pracovat s různými emulátory mechanik jako je třeba Alcohol 120% nebo Daemon Tools.

Zobrazit celý článek
Průzkumník ve Windows 8 bude využívat Ribbon (publikováno dne 30. 08. 2011 v 15:09):

Průzkumník v nástupnickém systému Windows 7, kterému se zatím stále neoficiálně říká Windows 8, bude skutečně využívat koncept uživatelského rozhraní známý jako Ribbon. S ním se Microsoft poprvé vytasil v Office 2007 a v posledních letech si jej dosti oblíbil. Ribbon je k viděni v Office 2010, Windows Live Essentials i v některých programech z příslušenství Windows 7. Ve Windows 8 jej uživatelé uvádí prakticky na každém kroku.

Zobrazit celý článek
Windows 8 s vylepšeným kopírováním a přesunem souborů (publikováno dne 25. 08. 2011 v 02:15):

Průzkumník ve Windows 8 se dočká přepracování kopírování a přesunu jednotlivých souborů či celých složek. Nově bude možné běžící transfer dat pozastavit a kdykoliv později v něm zase pokračovat. Pokud běží více transferů, tak informace o jejich průběhu se zobrazí v rámci jednoho okna. Už tak na obrazovce nebude více oken, v nichž je někdy obtížné se vyznat.

Zobrazit celý článek
Windows 8 budou nativně podporovat USB 3.0 (publikováno dne 23. 08. 2011 v 22:48):

Microsoft potvrdil, že nová Windows 8 budou nativně podporovat rozhraní SuperSpeed USB alias USB 3.0, které přináší jako teoretickou maximální rychlost až 5 Gbit/s (starší USB 2.0 zvládne maximálně 480 Mbit/s). Nativní podpora ve Windows 8 je logickým krokem zohledňující vývoj na trhu. Není nutné chodit za špičkovými analytiky, abychom si vyvodili, že poptávka po hardwaru pro USB 3.0 poroste. S tím počítá i Microsoft. Pod Windows 8 tedy bude možné pracovat s hardwarem pro USB 3.0 bez nutnosti instalace speciálních ovladačů od třetí strany.

Zobrazit celý článek
Windows 8 budou mít obchod s aplikacemi (publikováno dne 20. 08. 2011 v 15:41):

Microsoft spustil blog Building Windows 8 věnovaný přípravám nového operačního systému, který bude nástupcem Windows 7. Steven Sinofsky se rozepsal o rozdělení týmů lidí pracujících na nové vlajkové lodi Microsoftu. Jeden z týmů má na starost AppStore, což definitivně potvrzuje, že součástí Windows 8 (či jak se nakonec nástupce Windows 7 bude jmenovat) bude obchod s aplikacemi.

Zobrazit celý článek
Windows 8 nebudou vyžadovat výměnu hardwaru (publikováno dne 13. 07. 2011 v 23:47):

Windows 8 (což stále není oficiální název) poběží na stejném hardwaru jako Windows 7 nebo Windows Vista. Současné počítače, na nichž běží dva zmíněné systémy, tedy nebudou potřebovat upgrade pro přechod na Windows 8. To je dobrá zpráva pro koncové uživatele, špatná zpráva pro prodejce a výrobce hardwaru. Uvedl to Tami Reller, viceprezident Microsoftu.

Zobrazit celý článek
Windows 8 mají jít do výroby již v dubnu 2012 (publikováno dne 06. 07. 2011 v 16:35):

Operační systém Windows 8 resp. nástupce dnešních Windows 7 by měl být uvolněn do výroby již v dubnu 2012. Tvrdí to alespoň údajně důvěryhodný zdroj známé novinářky Mary Jo Foley. Dosud se neoficiálně uvádělo, že by systém mohl být připraven na výrobu někdy ve druhém nebo třetím kvartálu příštího roku. Pokud budeme věřit nové informaci, tak by Windows 7 mohla mít svého nástupce poměrně brzy. V plánu je údajně uvolnění betaverze už na zářijové konferenci Build, kterou pořádá právě Microsoft.

Zobrazit celý článek
Microsoft dost možná uvede vlastní tablet (publikováno dne 14. 06. 2011 v 01:02):

Internetem se opět šíří spekulace, že Microsoft uvede vlastní tablet respektive tablet pod vlastní značkou. Vyrábět by jej měla společnost Texas Instruments za přispění dalších tchajvanských partnerů. Objevit by se údajně měl na konci roku 2012 s operačním systémem Windows 8. Microsoft zatím tyto zprávy nikterak nekomentuje.

Zobrazit celý článek
Microsoft ukázal Windows 8 pro tablety (publikováno dne 06. 06. 2011 v 14:43):

Microsoft naplnil očekávání a na konferenci D9 ukázal veřejnosti nová Windows 8 pro tablety. Přesněji řečeno, redmondský softwarový gigant se pochlubil novým uživatelským rozhraním nástupce Windows 7, které je šité na míru zařízením s dotykovým displejem. To bude kombinované s klasickým prostředím, do kterého půjde volně přecházet dle potřeby. Prohlédnout si jej můžete na videu níže.

Zobrazit celý článek
Windows 8: studený start z SSD disku pod šest vteřin (publikováno dne 06. 06. 2011 v 00:57):

Microsoft využil technologického veletrhu Computex k prezentování svého nového operačního systému, kterému můžeme prozatím říkat Windows 8. Mluví tak o něm i zástupci Microsoftu, přestože prý o názvu systému ještě není definitivně rozhodnuto. To naopak neplatí o platformě ARM, s jejíž podporou Microsoft stoprocentně počítá, což opět potvrdil.

Zobrazit celý článek
Windows 8 budou podporovat vytvoření live verze (publikováno dne 18. 04. 2011 v 10:22):

Raný build 7850 nástupce Windows 7, o kterém se zatím hovoří jako o Windows 8, unikl na veřejnost a nadšenci z různých koutů světa zkoumají, jaké nové funkce Microsoft chystá do své nové vlajkové lodi mezi operačními systémy. Jednou z nich bude možnost vytvořit si live verzi instalace systému, kterou půjde spouštět z USB flash disku.

Zobrazit celý článek
Windows 8 budou obsahovat AppStore? (publikováno dne 15. 04. 2011 v 18:01):

Operační systém Windows 8, jak se prozatím neoficiálně říká nástupci současných Windows 7, by zřejmě mohl podobně jako Mac OS X obsahovat vlastní katalog dostupných aplikací. Vyplývá to alespoň ze screenshotu, který unikly na Internet. Jeho pravost však zatím nelze ověřit, nicméně o podobné službě se spekulovalo již v minulosti. Informace zapadá do mozaiky i proto, že se Microsoft pře s Applem o název AppStore.

Zobrazit celý článek
Aero v nástupci Windows 7 se prý lépe přizpůsobí tapetě na ploše (publikováno dne 11. 04. 2011 v 12:03):

Prostředí Aero v nástupci Windows 7 údajně umožní lepší uzpůsobení vzhledu oken. Konkrétně by se podbarvení průhledných záhlaví a okrajů oken mělo být schopno přizpůsobit převládajícímu barevnému motivu z tapety na ploše. Jak by to mělo vypadat v praxi nejlépe ukazují screenhoty, které zveřejnil server Within Windows.

Zobrazit celý článek
Nástupce Windows 7 může dostat do výbavy PDF prohlížeč (publikováno dne 08. 04. 2011 v 09:49):

Podle zatím stále neoficiálních informací se příslušenství nástupce Windows 7 rozroste o jednoduchý prohlížeč PDF dokumentů. Taková aplikace dosud chybí. Uživatelé si tak musí dodatečně instalovat Adobe Reader či některou z alternativ. Zejména méně zdatní uživatelé tak mají s PDF soubory problémy. Alespoň jednoduchý prohlížeč vestavěný do Windows 8, jak se zatím neoficiálně nástupce Windows 7 tituluje, by tento problém vyřešil.

Zobrazit celý článek
Průzkumník ve Windows 8 bude využívat Ribbon? (publikováno dne 05. 04. 2011 v 15:16):

Nástupce Windows 7, o kterém se zatím neoficiální hovoří jako o Windows 8, má přinést mnohé změny v uživatelském rozhraní. Jednou z nich by mohlo být další rozšiřování konceptu Ribbon. Průzkumník ve Windows 8 by totiž právě Ribonn měl používat. S touto informací přišel známý a zpravidla dobře informovaný publicista Paul Thurrott, který zveřejnil i několik screenshotů z rané testovací verze Windows 8.

Zobrazit celý článek
Windows 8 zřejmě půjde obnovit do továrního nastavení (publikováno dne 07. 03. 2011 v 18:12):

Microsoft zatím nechce ohrozit dobré výsledky Windows 7 předčasným odhalováním nástupnického systému, takže si o něm zatím můžeme skládat střípky do mozaiky jen z neoficiálních zdrojů. Na Internet nyní unikly informace o raném buildu, v němž se objevuje funkce pro obnovení stavu systému do továrního nastavení, které nezabere víc než dvě minuty. Tento nový lék na řešení problémů vypadá velmi sympaticky.

Zobrazit celý článek
Předvede Microsoft nová Windows 8 na tabletu už za tři měsíce? (publikováno dne 05. 03. 2011 v 16:39):

Zpravidla dobře informovaný server Business Insider přispěchal se zprávou, že už letos v červnu předvede Microsoft nástupce systému Windows 7 na tabletu. O nástupci zatím poslední desktopové verze se mluví jako o Windows 8, ovšem Microsoft ještě neupřesnil, jestli půjde o jméno, se kterým nový systém vyrazí na trh. Tablety ale každopádně Microsoft hodně zajímají a to i přesto (nebo právě proto), že Windows 7 na nich velkou díru do světa rozhodně nedělají.

Zobrazit celý článek
Volím Svobodné