Uživatelé Mac OS X se bez antiviru už neobejdou

Operační systém Mac OS X už není tak bezpečný jak býval. Podle Kaspersky Labs je tvrzení, že pro Mac OS X neexistují žádné skutečně závažné bezpečnostní hrozby, totálním blábolem. Uživatelé Mac OS X by prý v současnosti měli antivirový program chápat jako nutnost podobně jako už celá desetiletí uživatelé MS Windows.

Dokládat to má dubnové masivní šíření trojského koně Flashback, které bylo následováno dvěma vlnami dalších trojských koní. Podle Kaspersky Labs útočníky přitahuje zvyšující se zastoupení počítačů s Mac OS X. Systém samozřejmě není bezchybný a ani stoprocentně odolný vůči chybám v produktech třetích stran, takže útočníci mají dveře otevřené. Stejně jako u konkurenční platformy MS Windows.

Sophos pro změnu upozorňuje, že 20 % počítačů s Mac OS X obsahuje malware napadající stroje s MS Windows. To může být problém, pokud je počítač s Mac OS X součástí multiplatformní sítě, kdy může sloužit jako nositel infekce. Sophos kritizuje uživatele Mac OS X, že jsou nezodpovědní a mají laxní přístup k bezpečnosti.

Antivir uživatelům Mac OS X doporučuje i ESET. Samozřejmě, že jako výrobce antivirových programů má zájem rozšířit svou klientskou základnu i o uživatele další platformy. Nicméně čísla potvrzují, že Flashback nakazil stovky tisíc počítačů a určitě nepůjde o poslední útok podobného typu a rozsahu, který platformu Mac OS X potká. V dohledné době lze očekávat podobných útoků daleko více a mohu být i podstatně silnější.

Zdroje: ZDNet – Zero Day, Sophos – Naked Security, tisková zpráva

2 komentáře u „Uživatelé Mac OS X se bez antiviru už neobejdou

  1. Pingback: Necelá polovina tabletů již má nainstalovaný antivirus | Blog počítačového nadšence 2.0

  2. Pingback: Oblíbený Avast! Free Antivirur nyní i pro Mac OS | Blog počítačového nadšence 2.0

Komentáře nejsou povoleny.