Sloupek - Jinou optikou

SledujSeriály.cz nyní provozuje Česká pirátská strana

Sloupek - Jinou optikouČeská pirátská strana převzala provoz kontroverzních webových stránek SledujSeriály.cz, jehož původního provozovatele údajně zastrašovala Česká protipirátská unie, pročež byl zmíněný web krátkodobě mimo provoz. Markéta Prchalová, šéfka České protipirátské unie, však odmítá, že by byl provozovatel webu zastrašován. Pouze byl prý vyzván, aby zanechal protiprávní činnosti.

Zmíněný web umožňuje svým návštěvníkům sledovat různé populární seriály zcela zdarma bez vypořádání autorských práv. Nicméně všechna videa nabízená k přehrání jsou fyzicky uložena na cizích serverech a původní provozovatel webu se dušuje, že není tím, kdo kopie seriálu, které jsou na první pohled vysoce pravděpodobně nelegální, pořídil a zveřejnil na Internetu. Na svůj web je pouze vkládat stejnou formou, jakou si lze vložit video z YouTube.

[sam id=“55″ codes=“true“]

Otázka vložených přehrávačů s videem někoho jiného a někde jinde je právně sporná. Česká protipirátská unie se však odvolává na dva již pravomocné soudní verdikty, které prý uznaly protiprávnost obdobných stránek. Jestliže ale Česká protipirátská unie cítí pevnou právní půdu pod nohama, jak tvrdí, pak je zvláštní, že v zájmu těch, které zastupuje, nevymáhá náhradu škody.

Markéta Prchalová za Českou protipirátskou unii pro server Lupa.cz uvedla, že původní provozovatel webu dostal „šanci nezodpovídat se za již realizované porušení autorského práva a vyhnout se náhradě škody a vydání bezdůvodného obohacení, pokud od dalšího porušování upustí.“ Zní to šlechetně, ale i podivně zároveň, protože jestli se Česká protipirátská unie po právní stránce v tomto případě cítí v tak silné pozici, tak je nedomáhání se způsobené škody zvláštní.

Hájit někdo má autorská práva podobným způsobem, jestliže dochází k jejich jasnému porušování, tak tedy rozhodně nejsem spokojen. Osobně to na mě působí dojmem, že Česká protipirátská unie nechtěla jít do dalšího soudního sporu, který by při nevyzpytatelnosti české justice speciálně v tomto případě mohl klidně dopadnout v její neprospěch, což by byl průšvih. Takže je nakonec skutečně i pro držitele autorských práv dost možná lepší, když podobné stránky zaniknou po odeslání jednoho e-mailu.

Markéta Prchalová pro server Lupa.cz ještě uvedla, že Česká pirátská strana, která za provoz webu nyní převzala zodpovědnost, si je prý rovněž vědoma jeho protiprávní povahy, protože to prý stojí ve stanovisku advokátní kanceláře, kterou Česká pirátská strana požádala o nezávislý názor. Bohužel Lupa.cz už neuvedla, jak se Česká protipirátská unie dostala ke stanovisku, které si měla objednat Česká pirátská strana.