Microsoft Surface: kdo tablety vyrobí, jaká bude jejich cena a jak se je podařilo do poslední chvíle držet v tajnosti?

Událostí tohoto týdne na IT scéně je bezpochyby představení tabletů Microsoft Surface se systémy Windows 8 a Windows RT. Po pondělní tiskové konferenci však zůstalo mnoho nezodpovězených otázek a zahraniční odborné zdroje se předhánějí v tom, kdo ze svých zdrojů vytáhne nejvíce informací, byť zcela neoficiálních.

Podle serveru DigiTimes tablety bude pro Microsoft vyrábět tchajvanská společnost Pegatron, která vyrábí zařízení například pro Asus. Její záběr je velmi široký. Produkuje přenosné i stolní počítače, herní konzole, základní desky, grafické karty, vysokorychlostní modemy, LCD televizory a set-top-boxy, mobilní telefony a tak dále.

DigiTimes nabízí odpověď na otázku, jaký procesor konkrétně bude využívat model s Windows RT. Microsoft pouze uvedl, že půjde o ARM procesor od společnosti nVidia. Podle DigiTimes to konkrétně bude nVidia Tegra 3, což není až takové překvapení. Specifikace blíže procesoru Intel Core i5 tabletu s Windows 8 Pro zůstává nadále záhadou.

DigiTimes dále uvádí ceny, za které by se oba modely tabletů Microsoft Surface mohly prodávat. Surface s procesorem od Intelu s Windows 8 Pro by mohl být k mání za 799 dolarů. Levnější by pak měl být Surface s procesorem od nVidie s Windows RT, jehož cena by se mohla pohybovat kolem 599 dolarů. Vše jsou to ale naprosto neoficiální informace a server DigiTimes je známý tím, že jeho zdroje nejsou vždy z těch nejspolehlivějších.

TechRadar zase odpovídá na otázku, jak se Microsoftu podařilo vývoj tabletů tak dokonale utajit. Vznikaly prý totiž v podzemním bunkru, kde na nich za zavřenými dveřmi pracovali inženýři v místnosti bez oken. Zabezpečení prý odpovídalo datovým centrům s těmi nejcitlivějšími informaci. Nechyběly prvky biometrické kontroly identity spolu s ozbrojenou ochrankou nebo důkladným kamerovým dohledem.