Firefox pro Android dostane funkci Reader Mode

Mozilla Firefox 16 ve verzi pro Android nabídne novou funkci zvanou Reader Mode. Jedná se o speciální režim určený pro pohodlnější čtení například článků na zpravodajských serverech, který automaticky detekuje hlavní obsah a zobrazí jej bez rušivého balastu okolo jako jsou různé reklamní kampaně nebo navigační prvky.

Uživatel si bude moci vybrat barvu textu a pozadí. Zatím se počítá s kombinací bílého písma na černém pozadí, černého písma na bílem pozadí a černého písma na pozadí sépiové barvy. Volitelně půjde skrývat obrázky v textu. Dále bude možné zvětšovat či zmenšovat text. Možnost změny fontu ve vývojových nočních buildech zatím není.

Reader Mode bude možné aktivovat přes chytrý řádek s adresou Awesome Bar, kde se v případě dostupnosti funkce pro daný web objeví speciální tlačítko. Na Reader Mode navazuje funkce Reading List, na který si bude možné přidávat články k pozdějšímu přečtení. Ty pak budou dostupné díky synchronizačnímu mechanismu například i ve Firefoxu na osobním počítači.

Jestli Reader Mode nabídne i Firefox pro osobní počítače však zatím není známo. Existují ale doplňky, které podobnou funkci do prohlížeče zavádějí již nyní. Nabízí se rozšíření s jasnými a prostými názvy Reader nebo iReader. Mobilní Firefox 16 s funkcí Reader Mode by měl vyjít koncem léta.

Zdroj: Blog Lucase Rochy z Mozilly